Kılıçdaroğlu’nun il sözü korkuttu (Ali Çiftel Yazdı)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan SİVEREK İL OLMAYACAK

Yıllardır İL olma hayali olan ve bunun için mücadele içerisinde olan Sivereklilerin, “Siverek İl Olsun” hayallerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa’daki AK Parti Kongresinde bitirmişti. SİVEREK İL OLMAYACAK demişti.

 

Kılıçdaroğlu’nun İL sözü korkuttu

Kılıçdaroğlu’nun Siverek’i il yapma sözü siyasi partilerde korku yarattı.Kılıçdaroğlu Siverek’te, “Siverek’i biliyorum. Bölgedeki önemini, ağırlığını, taleplerini de biliyorum. İl olma talebiniz var. İl olma talebi konusunda dernek kurduğunuzu da biliyorum. Bu mücadelenin uzun süredir verildiğini de biliyorum. Bir tarafa not edin. ‘Kılıçdaroğlu söz verdi’ deyin ‘İktidar olduğunda Siverek il olacak’ deyin. Bu sözü verdik bunu bir tarafa yazın. Kılıçdaroğlu halk adamıdır. Kılıçdaroğlu dava adamıdır, garibanların yanındadır. Kılıçdaroğlu eğer bir kişi ‘Ben haksızlığa uğradım’ diyorsa onun yanındadır. Hakkın, adaletin, hukukun yanındadır. “ dedi.

Kılıçdaroğlu’nun iktidarımız döneminde Siverek İL olacak sözü Siverek’te halkta büyük heyecan uyandırdı. Siverek’in İl olma sözünü ana muhalefet liderinden alması sonrası Siverek’te siyasi partiler kanadında büyük şaşkınlığa neden oldu. Siverek halkında daha önce CHP ye yönelim vardı. İl olma sözü sonrası CHP ye yönelik olumlu hava daha da arttı. Siyasi partiler şaşkın korkmuş endişeli şekilde algı yaratmaya çalıştılar. Kılıçdaroğlu’nun Siverek’i il yapma sözünü basite indirmek için çalışmalar başlattılar. Siverek’te Çarşı pazar da CHP konuşuluyor. Yıllardır Siverek’te CHP pekte bilinen ve halkta karşılığı olan bir parti değildi. AKP’nin yanlış politikaları Kılıçdaroğlu’nun samimi, dürüst inandırıcı söylemleri ve Siverek Belediyesi CHP eski meclis üyesi Ali Çiftel’in sürekli Siverek Belediyesinde yaşanan olumsuz şeylerini gündeme getirmesi halkla iç içe olup halkın sorunlarını çözmeye çalışması halkı muhalefet partilerine yönlendirdi. Muhafazakar ve dini tarafı olan Siverekliler artık sandıkta CHP ye oy vereceğini söylüyor.

Peki Kılıçdaroğlu’nun İL sözü niye bu kadar korkuttu.

Kaybetme korkusu insanı tüketir. O kadar ki kaybetmek istemediğiniz şeye fazlasıyla yüklenir, üzerine fazla düşerek hem kendinizi hem karşınızdakini yıpratarak bu korku ile hatalar yaparsınız. Eğer bir başkasına bu duyguyu yaşatıyorsanız daha da vahim.. Çünkü karşınızdaki sizi kaybetmemek adına sahte davranışlarda bulunacak, sahte mutluluklar, sahte gülümsemeler yaşatacaktır. İyi niyetten uzaklaşacak bir süre sonra sizi sevmeyi bırakıp nasıl elde tutacağının planlarını yapacaktır. Size ve kendisine sahte mutluluklar yaşatma derdinde olduğu için sizin üzüntülerinizi ,sıkıntılarınızı önemsemeyecek ,sizin başınıza gelebilecek herhangi bir şeyden endişelenmeyecektir. Endişelenmiş gibi görünecektir. Çünkü artık onun tek bir hırs’ı vardır “sizi kaybetmemek”! Siz Sivereklilerin güvenini, sevgisini kaybettiler ama oyunuzu kaybetmek istemiyorlar. Kılıçdaroğlu’nun İL yapma sözünden o kadar kortular ki ne yapacaklarını şaşırdılar. Kılıçdaroğlu’nun ve millet ittifakın korkusu daha çok hata yapmalarına neden olacak gibi…

 

Sadece iktidar partisini değil bir çok siyasi partiyi korkuttu. Bunun nedeni de Kılıçdaroğlu’nun Siverek programında izdiham, sevgi selinin yaşanması ve en önemlisi çevre il ve ilçelerden salonu doldurmak için otobüslerle kimselerin taşınmamasıdır. Siverek halkından oluşan bir izdihamın yaşanması bu kalabalığı gören siyasi partileri endişeye sevk etti. 1926 yılında İL hakkı elinden alınan Siverek’e il hakkını bugüne kadar hiç bir siyasi parti vermedi. Kılıçdaroğlu’nun siverek’i İL yapacağız sözü bazı kesimleri rahatsız etti, korkuttu . Kılıçdaroğlu’nun sözünü tutup Siverek’i İL yapacaklarını biliyorlar.

İL sözünden önce böyle bir heyecan kalabalık ilgi yakaladıysa Kılıçdaroğlu İL vadinden sonra Siverek halkının daha fazla destek vereceklerinden endişe ettiler. Bu korkuyla Kılıçdaroğlu’nun İL sözünü basitleşmek inandırıcılığı yok gibi bir algı yaratmak istediler ama Siverek halkı çoktan kararını vermişti Kılıçdaroğlu’nu yüreğine basmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun sürekli helalleşmeye geldim demesindeki nedense geçmişte varsa yanlış hatalarımız onlar için helalleşmeye geldim diyor. Geçmişte Siverek veya Siverek halkının hakkına geçilmişse bu yüzden hakkınızı helal edin hatlarımızı düzletmeye geldik demek istiyor. Bir lider düşünün helalleşmek için ta Siverek’e geliyor Siverek halkı kılıçdaroğlu’na gösterdiği ilgiyle Kılıçdaroğlu’na inandıklarını gösterdiler.

Kılıçdaroğlu’nun İL yapma sözünü basitleştirmek isteyen siyasilere muhtarlar tepki gösterdi.

Muhtar CHP Genel başkanının iktidara gelirsek Siverek’i İL yapacağız sözünü siyasi partilerin basitleştirerek anlatmalarını hiç doğru bulmuyoruz. Siverek’imiz İL yapılmaya layık mı görülmüyor yoksa bilerek isteyerek Şanlıurfa’ya bağlı bir mahallemi olarak kalmasını mı isteniyor anlamış değiliz.

Bu durum içimizi acıtıyor hizmet bekleyen bir çok mahallemiz var ve Şanlıurfa’ya bağlı kurumlardan hizmet alamadığımız için hep geride kalıyoruz. Biz mahalle muhtarlar derneği olarak bütün siyasi parti Siverek ilçe başkanlarımızdan rica ediyoruz gelin memleketimizin İL olması için bütün siyasi partilerimizden söz isteyelim. Siverek hepimizin Siverek’imizi hak ettiği yere getirelim dedi.

Korkunun ecele faydasının olmadığını halkın Kılıçdaroğlu’na inandığı coşkuyla sevgiyle salonu doldurarak gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu