Bitkisel yağlarda gümrük vergisi sıfırlandı

1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında soya, ayçiçek tohumu, mısır, palm ve aspir yağı ve bazı ağaç ve çiçek tohumlarında gümrük vergisini sıfırlandı.

Bitkisel yağlarda gümrük vergisi sıfırlandı

Resmi Gazete’de yer alan karar ile, 1 Temmuz ila 31 Aralık tarihleri arasında bazı yağlar ile ağaç tohumlarında gümrük vergisi sıfırlandı. Gümrük vergisi sıfırlananlar arasında soya, ayçiçek tohumu, mısır ve aspir yağı da bulunuyor.

 

Cumhurbaşkanı kararında, gümrük vergisinin 1 Temmuz’dan itibaren sıfırlanacağı yağ ve tohumlara ilişkin Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlarının listesi Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre yüzde 5 ila yüzde 67,5 arasında değişen oranlarda gümrük vergisi uygulanan ancak 1 Temmuz’da başlayacak ve 31 Aralık’a kadar dek gümrük vergisi sıfırlanacak yağların listesi şöyle:

Soya yağı ve fraksiyonları (kimyasal olarak değiştirilmemiş), Palm yağı ve fraksiyonları (kimyasal olarak değiştirilmemiş), Ayçiçeği, aspir, pamuk tohumu yağları ve bunların fraksiyonları (kimyasal olarak değiştirilmemiş), Rep, kolza, hardal yağı ve bunların fraksiyonları (kimyasal olarak değiştirilmemiş), Diğer bitkisel sabit yağlar ve bunların fraksiyonları, Mısır yağı ve fraksiyonları, Meyve orman ağacı tohumları.

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu