Urfa’daki Doktor Erkeklere Müjdeyi Verdi

Türkiye’nin doğal nüfus artışının en yüksek olduğu iller arasında yer alan Şanlıurfa’daki erkeklere müjde. Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Doç. Dr. Mert Ulaş Barut, bilim insanlarının, denizkestanesi sperminde bulunan ve insanlar da dahil olmak üzere diğer hayvanlarda da bulunan bir proteinin kodunu çözerek, erkek kısırlığının tedavisi ve erkek doğum kontrolünün geliştirilmesi için yeni bir potansiyel yol ortaya çıkardıklarını söyledi.

Urfa'daki Doktor Erkeklere Müjdeyi Verdi

Erkeklerde kısırlık son yıllarda giderek artan sıklıkta karşılaşılan önemli sağlık sorunlarından biri. Bu sorun, çiftlerin çocuk sahibi olmasını zorlaştırarak, aile planlamasında sorunlara yol açabiliyor.

Harran Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı  Doç. Dr. Mert Ulaş Barut’tan kısır erkeklere müjde geldi.

ARAŞTIRMACILAR İLK KEZ SPERMİN YÜZMESİNİ SAĞLAYAN BİR PROTEİNİN YAPISINI ÇÖZDÜLER

Barut, yapmış olduğu açıklamada “Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi Biyokimya Merkezi’nde Dünyaca bilinen Nature adlı dergide 25 Ekim 2023’de yayınlanan çalışmada; Bilim insanları, denizkestanesi sperminde bulunan ve insanlar da dahil olmak üzere diğer hayvanlarda da bulunan bir proteinin kodunu çözerek, erkek kısırlığının tedavisi ve erkek doğum kontrolünün geliştirilmesi için yeni bir potansiyel yol ortaya çıkardı. Araştırmacılar ilk kez spermin yüzmesini sağlayan bir proteinin yapısını çözdüler. Protein spermin hücre zarında bulunur ve pozitif yüklü sodyum ve hidrojen iyonlarının hücre içine ve dışına taşınmasına yardımcı olur. Bu, hücrenin pH’ını, tuz içeriğini ve hacmini düzenlemek için önemli bir roldür ve hücrenin canlı ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi Biyokimya Merkezi’nde bu proteinin sperm hareketliliği ve dolayısıyla erkek doğurganlığı için gerekli olduğunu, deniz kestanesinden fare ve insana kadar uzanan çalışmalardan biliyoruz” dedi.

‘BECERİLERİ’ BİRLEŞTİRİYOR

Barut, yapmış olduğu açıklamada, daha önce yapılan araştırmalar, proteinin farklı hayvanlarda farklı işlevler gördüğünü ortaya koymuştu, ayrıca araştırmacıların, 2018’de yayımlanan bir makale, SLC9C1 adı verilen proteinin tuhaf bir karıştır-ve-eşleştir yapısına sahip olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Harran Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Doç. Dr. Mert Ulaş Barut, yapılan araştırmalarda daha önce görülmemiş mekanik ‘becerileri’ birleştiriyor” dedi.

Barut, “Protein, bir hücrenin zarındaki voltajı algılayan bir bölüm, siklik AMP adı verilen küçük moleküler habercilere yanıt veren bir bölüm ve gerçek iyon değişimini yapan bir bileşenden oluşuyor. Yapının bir LEGO eserine benzediğini söyledi: Farklı parçalar diğer proteinlerden biliniyor ancak bu kombinasyonda görülmemişti” diye konuştu.

Doç. Dr. Mert Ulaş Barut, son olarak yapılan araştırmalarda, SLC9C1’in erkek kısırlığındaki olası rolüyle ilgilendiklerini söyledi. Proteinin sperme özgü olması, erkek doğum kontrolü için bir hedef olabileceği anlamına geliyor, çünkü proteini bozacak herhangi bir farmasötik muhtemelen vücuttaki diğer hücreleri etkilemeyecektir.” diyerek sözlerine son verdi.Urfa'daki Doktor Erkeklere Müjdeyi Verdi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu