Urfa’da Cinayete Kurban Giden Kadınların Sayısı Belli Oldu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2021 yılı verilerine göre Şanlıurfa’da geçen yıl 7 kadın cinayeti işledi. 2022 yılının ilk üç ayında herhangi bir kadın cinayetinin yaşanmaması sevindirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, tüm yıl boyunca aylık olarak topladığı verilerle oluşturulan rapora göre 2021 yılında Türkiye’de 280 kadın öldürüldü, 217 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Rapora göre, işlenen cinayetlerde hükümetin İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın geri çekilmesinin payı var.

2021’DE İLLERE GÖRE ÖLDÜRÜLEN KADIN SAYISI

2021’de en çok kadın cinayeti ve şüpheli ölüm yaşanan il 47 vakayla İstanbul.  İstanbul’un ardından 16 vakayla Antalya, 14 vakayla İzmir ve 10 vakayla Ankara geliyor.

İllere göre öldürülen kadın sayısında Şanlıurfa ise 11. sırada yer alıyor. Platformun verilerine göre, 2021 yılında Şanlıurfa’da 7 kadın cinayeti ve şüpheli ölüm yaşandı.

Raporda, kentteki 7 ölümden ikisine yer verildi:

“Şanlıurfa’da 23 yaşındaki Mülkiye Kazan kaybolduktan 35 gün sonra evinin yakınlarındaki bir köyde ölü bulundu. Mülkiye’nin ölümüyle ilgili tutuklanan Mustafa Asan‘ın Mülkiye Kazan’ın son telefon sinyalinin geldiği yerde bulunduğu ortaya çıktı.

Şanlıurfa’da 1 çocuk annesi 21 yaşındaki Meral Baran, evli olduğu Mehmet Şah Baran tarafından silahla vurularak öldürüldü. Çocuklarını aşı olmaya götürdükleri sırada aile sağlığı merkezinde çıkan tartışma sonucunda failin aracından aldığı silahla Meral’i öldürdüğü ortaya çıktı. Cinayetten sonra fail intihar etti.”

SEVİNDİREN HABER

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu her ay kadın cinayetlerini raporlaştırıyor. 2022 yılında geride kalan üç ayda Şanlıurfa’da herhangi kadın cinayetinin yaşanmaması sevindirdi.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu