Urfa’da aldığınız balığa dikkat edin!

Şanlıurfa'da tezgahta palamut diye satılan balıkların yurtdışında konserve yapımında kullanılan ve ekşimsi bir tada sahip olan tombik balığı olduğu anlaşıldı.

Urfa'da aldığınız balığa dikkat edin!

Şanlıurfa’da balık tezgahındaki hile, vatandaşları şok etti.

Kış mevsiminde tüketimi artan balık, Şanlıurfa’da da oldukça rağbet görüyor. Öyle ki balıklar artık pazarlarda tezgahlarda da alıcılarını bekliyor. Ancak Salı Pazarı’nda balık satışına da hile karıştığı iddia edildi. Bir balıkçı esnafı, palamuda benzeyen tombik balıklarını ‘palamut’ etiketiyle sattı. Bir vatandaş bunu fark etti ve ucuza mal edilen tombik balığının vatandaşlara palamut ismi ve palamut fiyatına satılmasına tepki gösterdi. Esnaftan parasını geri almak istedi ancak esnaf parayı polisin gelmesinin ardından iade etti.

Gerekli tüm kurumlara şikayette bulunacağını belirten mağdur vatandaş, yetkililere çağrıda bulundu.

Yaşanan bu olay, tüketicilerin daha dikkatli olması gerektiği gerçeğini ortaya çıkardı.

 

PALAMUT VE TOMBİK NASIL AYIRT EDİLİR?

 

Peki vatandaşlar tezgaha gittiklerinde palamut ve tombik balığını nasıl ayırt edecek.

Bunun için de vatandaşların ilk etapta balığın dişlerine bakması gerekiyor. Palamudun dişleri varken tombiğin dişleri bulunmuyor. Bu en ayırt edici özellik olurken beneklere bakılarak da kontrol edebilmeniz mümkün. Palamudun yüzeyinde çizgiler varken, tombik ise benekli bir balıktır.

Bir diğer ayırt edici özellik ise balığın etinin rengi. Takoz olarak kestirdiğiniz takdirde balığın eti beyaz ise o palamuttur. Tombik eti daha kırmızımsı ve siyah oluyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu