Tapu Sahipleri Dikkat! Tapuda Yeni Dönem Başlıyor!

Daha önce kararlaştırılan ama başlamayan uygulama 1 Temmuz’dan itibaren başlayacak. Vatandaş artık tapu işlemlerini noterlerde de yapabilecek.

Türkiye’de tapu sahiplerini çok yakından ilgilendiren bir uygulama resmen devreye giriyor. Daha önce kararlaştırılan ama başlamayan uygulama 1 Temmuz’dan itibaren başlayacak. Vatandaş artık tapu işlemlerini noterlerde de yapabilecek.

Tapuda Yeni Dönem Başlıyor!

Türkiye’de tapu sahiplerini çok yakından ilgilendiren bir uygulama resmen devreye giriyor. Daha önce ilgili yasal düzenleme yapılmasına rağmen yürürlük tarihi olarak 1 Temmuz 2023 olarak belirlenen uygulamanın başlamasına sayılı günler kaldı. Vatandaşlar tapu devir işlemleri için Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde sıra beklemek derdinden kurtulacaklar. Artık tapu devir işlemlerini noterler de yapabilecekler.

Noterde Tapu İşlemi Nasıl Yapılacak?

Vatandaşlar gayrimenkullerini satmak için anlaşma sağladıklarında tapu devir işlemleri yoğunluktan dolayı uzun sürebiliyordu. Tapu ve Kadastro Müdürlükleri bu hizmeti veriyorlar ama yoğunluk olunca randevu almak zor oluyordu. 1 Temmuz’dan itibaren vatandaşlar noterlerden randevu alarak tapu devir işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Vatandaşlar gayrimenkul satışı için anlaşma sağladıklarında noterden randevu alacaklar. Randevu saatinde alıcı ve satıcı noterde bir araya gelecek ve tapu devir işlemi güvenli bir şekilde yapılacak. Noterler kurulan yeni sistem ile tapu kayıtlarına erişebilecekler. Dolayısıyla herhangi bir güvensiz işlem yapılması mümkün olmayacak. İşlem tamamlandığında noter tarafından vatandaşa direkt olarak tapu verilmeyecek. Geçici bir belge alacak olan vatandaşlar bu belge ile tapularını alabilecekler.

Hem Hızlı Hem Güvenli Tapu 

Tapuda yeni dönemin başlaması ile beraber tapu işlemleri de çok hızlı bir şekilde yapılabilecek. Uzmanlara göre tapu işlemleri en az 5 kat daha hızlı yapılabilecek. Noterlerin devreye girmesi ile Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinin iş yükü de hafifleyerek vatandaşlara daha hızlı hizmet verme olanağı bulunacak. Ayrıca noterde tapu işlemi yapmak ile Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde işlem yapmak arasında güvenirlik açısından bir fark olmayacak. Noterler de güvenli tuğu devir işlemi hizmeti sunacaklar.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu