Yurt

Siverek’te 2 Bin 440 Dekar Alan Sulamaya Açıldı

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesinde 2 bin 440 dekar alan sulamaya açıldı.


Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Külhan Barajı ve sulaması geçici kabul işlemlerinin tamamlanması ile 2 bin 440 dekar alanın sulamaya açıldı.

Devlet Su İşleri (DSİ) son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir yandan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Bu kapsamda Şanlıurfa’da uygulanan projelerden birisi de Siverek Külhan Barajı ve Sulaması oldu.

 

YILDIZ: ÜLKE EKONOMİSİNE YILLIK 3.074.400 TL KATKI SAĞLAYACAK

Konuyla ilgili konuşan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Siverek Külhan Barajı ve Sulaması geçici kabul işlemlerinin tamamlanması ile 2.440 dekar alanın sulamaya açıldığını söyledi.

Yıldız, temelden yüksekliği 37,44 metre ve su depolama kapasitesi 1,889 hm3 olan Şanlıurfa Siverek Külhan Barajı ile geçmişten günümüze arpa ve buğday ekilen arazilerde, mikro klimanın da etkisi ile her türlü sebze ve meyve yetiştirilebileceğini vurgulayarak, “Proje ile birlikte 2021 birim fiyatları ile dekar başına 1.260 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 3.074.400 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

BİHA

Admin

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı