Siverekli Yönetmenin Filmi Yarı Finale Yükseldi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan yönetmen Sedat Kıran’ın “Kayıp Köy” adlı belgeseli, dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali’nde yarı finale yükseldi.

Siverekli Yönetmenin Filmi Yarı Finale Yükseldi

Kıran’ın yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği belgesel, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Yedikuyucak Mahallesi’nde yaşayan ve 1970’li yıllarda köylerini terk etmek zorunda kalan insanların hikayesini anlatıyor.

Belgesel, 14 Mayıs’ta başlayan ve 25 Mayıs’ta sona erecek olan Cannes Film Festivali’nin “Belgesel Filmler” kategorisinde yarışıyor.

Kıran, yaptığı açıklamada, belgeselin yarı finale yükselmesinin kendisi için büyük bir gurur olduğunu söyledi.

“Bu, benim için çok önemli bir başarı” diyen Kıran, “Dünyanın en prestijli film festivallerinden birinde yarı finale kalmak, benim için büyük bir onur. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kıran, belgeselin finalde de yer almasını umduğunu belirterek, “Finale kalırsa, bu benim için çok daha büyük bir gurur kaynağı olacak” ifadelerini kullandı.

Sedat Kıran Kimdir?

1980 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya gelen Sedat Kıran, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun oldu.

Çeşitli kısa film ve belgesel çalışmaları bulunan Kıran, “Kayıp Köy” belgeseli ile ilk uzun metrajlı belgeselini çekti.

Kıran, “Kayıp Köy” belgeseli ile çeşitli festivallerde ödüller kazandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu