GenelGüncelYurt

Urfa Temsilciliği, İlgi Koleji’nin Yerini Analiz Etti

Şehir Plancıları Odası İl Temsilciliği, Büyükşehir Belediyesi’nin park alanlarını Özel İlgi Okullarına peşkeş çekti iddialarından sonra açıklamada bulundu

TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası İl Temsilciliği, Büyükşehir Belediyesi’nin park alanlarını Özel İlgi Okullarına peşkeş çekti iddialarından sonra açıklamada bulundu. Oda İl Temsilciliği yetkilileri yaptıkları araştırmalar neticesinde “Kamu malı niteliğinde ki park ve otopark üzerinde 2018 yılından beri işgalci konumundadır” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın sosyal medya hesabında yaptığı açıklamadan sonra gözler Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve İlgi Kolejine çevrilmişti. Tanal yaptığı açıklamada, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin park yapılması gereken alanı İlgi Kolejine peşkeş çektiği iddialarında bulunmuştu.

 

Bizim de Urfa.com olarak gündeme taşıdığımız konu hakkında TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası İl Temsilciliği açıklama yaptı. TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası İl Temsilciliği İlgi Kolejinin yerinin peşkeş çekildiğini belirten teknik analizleri kamuoyuna sundu.

İlgi Kolejinin Bulunduğu Alan Tahsis ve Kiralama Yapılamaz

TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası İl Temsilciliği, İlgi Kolejinin bulunduğu yerin herhangi bir tahsise ve kiralamaya konu edinemeyeceğini belirterek, kamu malı niteliğindeki alanın 2018’den beri işgalci konumda olduğunu açıkladı.

İşte Şehir Plancıları Odası’nın İlgi Koleji’nin bulunduğu alan ile ilgili analizi;

“Kamuoyunu Bilgilendirme: Bildiğiniz üzere sosyal medyada ilimiz Karaköprü mahallesinde bulunan park alanının özel eğitim tesis alanına tahsisi ile ilgili bir tür iddialar dile getirilmiştir.

Yaptığımız teknik analizler neticesinde; özel okul alanının 11000 m2 olduğu tahsisi iddia edilen alanın ise meri İmar planında yaklaşık 3000 m2 yeşil alan 2000 m2 otopark alanından müteşekkil bulunduğu, İmar planında park ve otopark olarak işli bulunan bu alanın okul müştemilatı ve spor alanı olarak işgal edildiği, Mevcut mevzuat gereği belediyenin park ve yeşil alanları herhangi bir tahsise veya kiralamaya konu edemeyeceğini belirtmek isteriz.

Ancak bu durum konuyu yasal bir çerçeveye oturtmamakta olup söz konusu özel okul, kamu malı niteliğinde ki park ve otopark üzerinde 2018 yılından beri işgalci konumundadır.”

Urfa com

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı