Maraşlı öğrenciler urfa’yı gezdi

Kahramanmaraş Akademi Düşünce Atölyesi öğrencileri Göbeklitepe, Mozaik ve Arkeoloji Müzelerini ziyaret etti.

Maraşlı öğrenciler urfa'yı gezdi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan Kahramanmaraş Akademi Düşünce Atölyesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği ziyarete, Gaziantep’ten katılımcıların yanı sıra Şanlıurfa’dan da yazar Vedat Akıllı ile Turizm Rehberi, Tarihçi Süleyman Çoban katıldı.

Düşünce Atölyesi Eğitmeni Gaziantep Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Sabri Genç, yaptığı açıklamada, “Düşünce Atölyesi’nde, Antropolojik veriler ışığında insanlık tarihi çerçevesinde verilen dersleri bugün burada, tarihin sıfır noktasında bir anlamda uygulamalı olarak görüyoruz” dedi.

Maraşlı öğrenciler urfa'yı gezdi

GENÇ: “URFA’YA ÖZEL KÜLTÜR VALİSİ LAZIM”

Dr. Genç son olarak, “En son ortaya çıkartılan yeni kalıntılarla gündeme gelen 12 tepe ile birlikte Urfa, önümüzdeki en az 100 yıl dünyanın gündeminde olacaktır. Bu Urfa için büyük bir fırsat. Bu işleri doğru ve olması gereken noktaya ulaştırabilmek için müthiş bir vizyon lazım. Sadece bu işler için Urfa’ya özel bir kültür valisi lazım” diye ifade etti.

Maraşlı öğrenciler urfa'yı gezdi

Yazar Vedat Akıllı ise, program esnasında, “Gaziantep ve Kahramanmaraş illerimizle zaman zaman özellikle fıstık ve isot üzerinden tatlı rekabetlerin olduğunu biliyoruz. Bugün burada, üç ilimizden; fikre, düşünceye, sanata ve kültüre gönül vermiş dostlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduk. Daha nice böylesine güzel faaliyetlerde de bir arada olmayı diliyorum” şeklinde konuştu.

Program müzelerin ardından Halilürrrahman Gölü ve makamı ile tarihi çarşıların ziyareti sonrası düzenlenen sıra gecesi ile sona erdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu