Dolandırıcılar sahte ölüm belgesi hazırlayıp hesapları çalıyor!

Kullanıcıyı vefat etmiş gibi gösterip, bu sayede ya hesapları kapattırıyorlar ya da şifresini ele geçirip asıl kullanıcıya para karşılığı satıyorlar.

Dolandırıcılar sahte ölüm belgesi hazırlayıp hesapları çalıyor!

Bilgisayar ortamında sahte ölüm ilanı tasarlıyorlar, bir de sahte nüfus cüzdanı görseli. Daha sonra da Instagram’ın merkezine ‘ben yakınıyım’ diyerek hesap sahibinin öldüğünü belirten mail atıyorlar. Hesabı alınca da gerçek sahibine para karşılığı satma talebinde bulunuyorlar.

 

Dolandırıcılar önce sahte bir ölüm raporu hazırlayıp daha sonra da resmi kurumların amblemleri bulunan sahte rapora kullanıcının kişisel bilgileri yazılıyor. Sonra da bilgisayar ortamında nüfus cüzdanı tasarlıyorlar. Ardından bu raporu ve nüfus cüzdanı görselini Instagram destek birimlerine gönderiyorlar.

 

Kendilerini hedefe koydukları kişinin 1. derece yakını gibi göstererek, kullanıcının öldüğünü, bu yüzden de hesabın kapanmasını ya da şifresini varisi olarak kendilerine vermelerini istiyorlar.

 

Bu yöntemler sonrası platformun merkezi hesabı anıtlaştırıyor ya da hesabın şifresini farkında olmadan kötü niyetli kişilere teslim edebiliyor.

 

Mağdurlardan hesaplarını geri verme vaadiyle, video çekip bahis sitesinin reklamını yapmalarını istiyorlar. Bu şekilde aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu onlarca kişiden para kopardıkları saptandı. Zanlıların çalıntı hesap başına 3 bin ile 5 bin lira arasında para talep ettiği ifade ediliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu