Harran Üniversitesi Yerli İHA Üretecek

HRÜ öğrencileri, akıllı tarımda kullanılması için sürü ilaçlama/gübreleme ve görüntüleme özelliği de bulunan yerli insansız hava aracı üretecek.

Harran Üniversitesi Yerli İHA Üretecek

Harran Üniversitesi, Şanlıurfa’nın tarım potansiyelinin etkili ve verimli kullanılması için dijital tarım teknolojilerinin geliştirilmesine desteklerini arttırdı.

Mühendislik Fakültesi öğretim elemanları yürütücülüğünde Makine Mühendisliği Bölümünde kurulan İnsansız Hava Aracı (İHA) laboratuvarında, sürü ilaçlama/gübreleme ve görüntüleme timi projesi ile ürünlere zarar vermeden ilaçlama ve sıvı gübreleme işlemi yapılacak.

Üretilen araçlar 16-25 kg ağırlığındaki faydalı yükleri taşıyabilecek şekilde tasarlanacak. Bunun yanında faydalı yük kapasitesi arazi durumuna göre arttırılıp azaltılabilecektir. Havada kalma süresi 20-25 dakika olacak şekilde ayarlanan İHA’larla saatte 5’li sürü halinde çalışma ile 150 dekar alan ilaçlanabilecek.

DİJİTAL TARIM TEKNOLOJİLERİNE BÜYÜK DESTEK

Üretilen İHA’ların yüksek görüntü işleme teknolojisi sayesinde bitkilerdeki böcek ve benzeri zararlıları erken tespit ederek ürün kayıplarına karşı önlem alınması sağlanacak. Önemli bir kısmı yerli olarak geliştirilen yazılım ve algoritmalar kullanılarak hazırlanacak sürü İHA timi, dijital tarım teknolojileri alanında yenilikçi çözümler sunacak.

Projenin geliştirilmesinde ve yürütülmesinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hançer, proje yürütücüsü Doç. Dr. Mustafa Özen, Doç. Dr. İsmail Hilali, araştırma görevlileri Abuzer Açıkgöz, Gökhan Demircan, Maksut İnce ve Makine, Bilgisayar ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri yer alacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu