Çin’den Türkiye’ye 600 ton yardım!

Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı Abdulkadir Emin Önen, Türkiye'de deprem bölgesinden dönen arama kurtarma ekibini karşıladı.

cin yardim

Asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli çifte depremin yaraları dünyanın dört bir tarafından uzanan yardım ellerinin de desteği ile sarılmaya devam ediyor.

 

Felaketin 12. gününde 39 bin 672 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Onbinlerce kişinin yaralandığı deprem felaketiyle binlerce vatandaş da evsiz kaldı. Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı Abdulkadir Emin Önen de ülkede yıkıma sessiz kalmadı. Deprem bölgelerinde arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere ülkeye 82 kişilik ekip gönderilmesine aracılık etti ve bugün Çinli ekip ülkelerine geri döndü. Ekibi karşılamaya giden Büyükelçi Önen burada yaptığı açıklamasında bugüne kadar 600 ton yardım malzemesi gönderdiklerini söyledi. 10 bini aşkın çadır, 112 bin battaniye ve bin jeneratör ile ısıtıcının da yer aldığı yardım malzemelerine ek olarak 1 hafta içerisinde de 22 bin çadır göndereceklerini, yardımların da süreceğini ifade etti.

 

Büyükelçi Önen “Ülkemizde birçok can kurtaran ve görevlerinin bitiminde Çin’e dönen arama-kurtarma ekibini bugün Pekin’de karşıladık. Çin-Türkiye arası kurduğumuz hava köprüsüyle bugüne kadar 600 ton yardım taşıdık. Yaralarımızı sarıp milletçe daha da güçleneceğiz” dedi.

 

Herkesin Miraç Kandilini de kutlayan Büyükelçi Önen, “Rabbim ülkemizi tüm felaketlerden korusun” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu