Akkaya’dan Sigara Tavsiyesi: Patlıcan Yeyin

Prof. Dr. Hayrettin Akkaya, sigara bırakmak isteyenlere tavsiyelerde bulundu: “Patlıcan yeyin.”

Dünya Sigara Bırakma Gününde, sigarayı bırakmak için tavsiyede bulunan isimlerden bir de Prof. Dr. Hayrettin Akkaya oldu.

Akkaya, nikotin bağımlılarına alternatif olarak patlıcan tüketimini önerdi. Sigaranın ve diğer tütün ürünlerinin kalp damar, KOAH ve kanser gibi hastalıklara sebebiyet vermesi nedeniyle tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Akkaya;

“Sigara yaşı bugün maalesef ortaokul yaşlarına inmiş durumda. Yani bu da bize şunu gösteriyor ki sigara içme yaşı aşağı inmekte ve dolayısıyla sigara içenlerin sayısı artmakta. Sigaranın kapalı alanlarda içilmesinin yasaklanmasıyla birlikte, toplumun dışına itilmesiyle içme miktarında belki azalma meydana gelmiştir ama içici sayısında azalma yok maalesef” dedi.

Sigara Yerine Patlıcan Tüketin

Akkaya, nikoton ihtiyacı olduğu sırada patlıcan tüketilmesi tavsiyesinde bulunarak: “Sigara içtiğimiz takdirde zarar göreceğimizi bilmemiz ve bunun farkına varmamız gerekir. Akciğerlerimize gelen her dumanın yaş ilerledikçe kalıcı hale geldiğini ve devamlı hasarlar bıraktığını, zorunlu ameliyatların bile kanamaların artmasından dolayı yapılamayacağını ve belirli bir yaştan sonra oluşacak KOAH hastalığını, nefes alınamadığını unutmamamız lazım. Eğer nikotin ihtiyacından dolayı sorun yaşanıyorsa patlıcan tüketilebilir. İçerisinde nikotin bulunmakta ve farklı şekillerde tüketimi yapılabilir. Yani nikotin ihtiyacı için patlıcan yeter de artar bile” ifadelerine yer verdi.

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu