6 Yaşında Babasının Müridi İle Evlendirildi

Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızına gelinlik giydirip müridi olan 29 yaşındaki adamla evlendirdiği ortaya çıktı.

Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızına gelinlik giydirip müridi olan 29 yaşındaki adamla evlendirdiği ortaya çıktı.
 
Türkiye gündemini derinden sarsan olayda Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı 6 yaşında evlendirdiği ortaya çıktı.
 
Olay, Birgün gazetesi yazarı Timur Soykan, tarafından araştırıldı. İddialara göre Süleymanağa cematinden Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel, kızı H.K.G.’yi 6 yaşındaki iken evlendirdi. Evlendiği adam ise 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli oldu.
 
Olay, 6 yaşında gelinlik giydirilen ve babasının müridi ile evlendirilen kızın şikayeti sonrası ortaya çıktı. 6 yaşında annesinin saçlarını tarayıp Kadir İstekli’nin evine gönderdiğini belirten H.K.G 13 yaşına geldiğinde nişan 14 yaşında geldiğinde ise düğününün olduğunu belirtti.
 
6 yaşından itibaren Kadir İstekli’nin cinsel istismarına uğradığını belirten H.K.G., 17 yaşına geldiğinde resmi nikah için başvuru yaptıklarını belirtti. Başvuruda kimliğine bakılmadığını sadece kemik sayımı için bir hastaneye gittiklerini belirten H.K.G. kemik sayımı için kendisinin yerine 21 yaşındaki birini ayarladıklarını belirtti.
 
H.K.G., yaşadıklarını gizli kullandığı bir sosyal medya hesabından bir kadına anlattı. Konuştuğu kadın olayı ispatlamak için ses kaydı almasını önerdi. Ladir İstekli ile olan bir ses kaydını mahkemeye sunan H.K.G. 6 yaşında gelinlik giydiği fotoğrafı da mahkeme dosyasına ekledi. 13 yaşında Kadir İstekli ile nişan fotoğrafını da ekleyen H.K.G., yaşadığı korkunç hayatı mahkemeye anlattı.
 
Mahkemeden ne gözaltı ne de tutuklama kararı çıkmadı. Süleymanağa cemaatinin araya adam sokarak bütün işlerini hallettikleri iddia edildi.
 
Alınan ses kaydında ise şu ifadeler yer aldı;
 
İddianameye sunulan bu ses kaydında H.K.G. ‘6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam ilişkiye izin vermeseydi… Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı’ diye konuşuyor. 
 
Kadir İstekli’nin sözleri ise şöyle:
 
‘Var mı yapacak bir şey onu söyle. Dönebiliyoz mu.’
H.K.G.: Ama telafi de olmuyo.
 
Kadir İstekli: ‘Yani tam bir hatadır… Yanlış bir şey… Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa 6 yaşında evlendirir miyim. Evlendiririm. Ama o şekil bir şeye müsaade eder miyim. Etmem.’
 
H.K.G.: ‘Babam nasıl düşünmedi.’
 
Kadir İstekli: ‘Hocaefendi her şeyi dört dörtlük mü düşünüyo. Bırak sen de Allah Allah.’
 
H.K.G: ‘Yani kızım daha küçük, 6 yaşında. İlişkiyi kaldırabilir mi, kaldıramaz mı, insan bunu bilmez mi…’
 
Kadir İstekli: ‘Ben seni öyle görmemiştim. Öyle gittim işte. Ufaklığın öyle geçti dediğin gibi. Ne bileyim ya…’
 
H.K.G.: ‘Annem saçlarımı tarar senin yanına gönderirdi beni.’
 
Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu