Yoksulluk Sınırı 31 Bin Lirayı Geçti

Türk-İş'in hesaplamasına göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı martta 9 bin 590 TL'ye, yoksulluk sınırı 31 bin 240 TL'ye yükseldi.

pazar

Türk-İş’in hesaplamasına göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı martta 9 bin 590 TL’ye, yoksulluk sınırı 31 bin 240 TL’ye yükseldi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) araştırmasının 2023 Mart ayı sonucuna göre;

* Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 9 bin 591,13 TL’ye,

* Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 31 bin 241,48 TL’ye,

* Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 12 bin 469,98 TL’ye yükseldi.

 * Peynir ve yoğurt fiyatları gerilerken süt fiyatı artarak ilk kez litresi 25 TL’nin üzerine çıktı.

 * Patates 12,5 TL’den satılmaya devam etti.

 * Örtü altı sebzelerden kabak, sivribiber, domates, salatalık fiyatları düştü. Balkabağı zamlandı.

 * Kış meyvelerinden portakal mandalina ve greyfurtun fiyatları da azaldı. Ayva ve nar fiyatları arttı. Ortalama sebze kg fiyatı 19,63 TL, ortalama meyve kg fiyatı 18,15 TL oldu.

“DEPREM GELİR DAĞILIMI DAHA DA BOZABİLİR”

Türk-İş açıklamasında 6 Şubat’taki depremlere işaret edilerek “Hâlihazırda büyük bir geçim zorluğu yaşayan geniş kitlelerin 6 Şubat Büyük Türkiye Depremi ve sonrasında yaşanan sel felaketlerinin doğurmuş olduğu zorlukları daha yoğun hissetmesi ve gelir dağılımındaki adaletin daha da bozulması ihtimal dâhilinde” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Bunun mümkün olduğunca önlenmesi ve ücretli-maaşlı geçinenlerin milli gelirden aldıkları payların yıldan yıla gerilemesinin önüne geçilmesi için siyasi iradenin ilk başta yapması gerekenlerden birisi vergide adaleti sağlamaya yönelik politikalar geliştirmesidir” ifadeleri yer aldı.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu