GüncelYurt

Yangınlar için Rapor Verildi! Çam Yerine Meşe Dikin

Şanlıurfa'da yangınlara karşı müdahalede izlenecek yollar Dr. Öğr. Üyesi Nizar Polat, çam yerine meşe ağacı dikilmesini önerdi.

Orman yangınları sonrası Şanlıurfa’da yangınlara karşı müdahalede izlenecek yollar Dr. Öğr. Üyesi Nizar Polat tarafından rapor halinde Harran Üniversitesi Rektörlüğü’ne sunuldu. Raporda çam yerine meşe ağacı dikilmesi önerildi.

Ülkenin bir çok ilinde yaşanan orman yangınları sonrası Şanlıurfa’da yangına müdahaleler ile ilgili akademik çalışma yapıldı.

 

Son günlerde ülkemizin birçok ilinde ormanların yanması sebebiyle, Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi kampüsünde bulunan ormanlık alanın risk durumu ve korunması tekrar gündeme geldi. Bu kapsamda Orman Bölge Müdürlüğü ile bir görüşme gerçekleştiren Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nizar Polat hazırladığı özet raporu Rektörlüğe sundu.

 

Dr. Nizar Polat’ın hazırladığı “Şanlıurfa’da Orman Yangınları ile Mücadelede İzlenebilecek Stratejiler” raporunda Şanlıurfa’nın orman varlığı konusunda Ağrı ve Iğdır’la beraber Türkiye’de son sıralarda yer almasının yanı sıra komşu illerden de açık ara geride olduğu ortaya konuldu. Raporda başta Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi ormanlık alanı ile Şanlıurfa’daki orman varlığının korunmasına yönelik olarak bazı öneriler yer aldı. Buna göre: 2020 yılında yanan bölgelerin ağaçlandırma işlemlerinin hızlandırılması, bölgede bulunan orman koruma istasyonunun ve yangın müdahale araçlarının daha ulaşılabilir ve gözleme imkânı fazla olan bir konuma taşınması, henüz ihtiyaç duyulmasa bile önümüzdeki 10 yıl içerisinde bölge için termal ya da optik sistemin entegre edildiği bir yangın gözetleme sisteminin planlanması, başta Milli Eğitim ve belediyeler olmak üzere bilinçlendirme eğitimlerine yönelik kamu kurumları ile iş birliklerinin arttırılması, ağaçlandırmada çoğunlukla tercih edilen çam yerine meşe gibi kuraklık ve yangına daha dayanıklı ağaç türlerinin tercih edilmesi önerildi. 

 

BİHA

Admin

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı