GenelGüncel

Vekil Aydınlık: Piktesli Öğretmenleri Kullanmayın

Öğretmenlerin kadro talepleri için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

 

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan öğretmenlerin kadro talepleri için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Vermiş olduğu yazılı soru önergesine dair açıklamada bulunan Aydınlık, “maalesef ki piktesli öğretmenlerimiz iktidar ve iktidar ortağı partilerin milletvekilleri tarafından kullanılıyor. Buradan uyarıyorum; gelecek kaygısı taşıyan bu öğretmenlerimizin duyguları ile oynamayın, piktesli öğretmenleri kullanmayın, eğer gerçekten samimiyseniz hemen kadrolarını verirsiniz” dedi.

Takipçi Kazanmak İçin Değil Hakkı Savunmak İçin Meclisteyiz

İktidar ve iktidar ortağı partilerin milletvekillerinin birçoğunun sosyal medyada takipçi kazanmak için sadece açıklama yaptığını ifade eden Aydınlık, “bizler takipçi kazanmak için değil hakkı savunmak için Meclis’teyiz. Gerçekten bazı durumları anlamıyorum. Sosyal medya da kamuoyu oluşan konularda yazılıyor, çiziliyor. İyi de kardeşim iktidarsın, iktidar ortağısın sadece açıklama yapma, icraatta yap; ne bir soru önergesi var, ne bir kanun teklifi var. Yazıktır insanların umutları ile oynamayın” diyerek sözlerine devam etti.

Chp Piktesli Öğretmenlerimizin Arkasındadır

Piktesli öğretmenlerle alakalı CHP İzmir, Niğde, Adana ve Ankara milletvekillerinin defalarca önerge verdiğini ve açıklama yaptığını ifade eden Aydınlık, “Hiç kimsenin hayalleriyle, geleceğiyle oynamak gibi bir niyetimiz yok. Nasıl ki emeklilikte yaşa takılanlar için, nasıl ki polislerimizin 3600 ek göstergesi için tavrımız netse piktesli öğretmenlerimiz içinde tavrımız nettir. Cumhuriyet Halk Partisi, piktesli öğretmenlerimizin arkasındadır. KPSS, mülakat, güvenlik soruşturması gibi tüm şartları da sağlayan bu öğretmenlerimizin kadroları analarının ak sütü gibi helaldir” dedi.

Kaliteli Bir Eğitim İçin Öğretmenlerimiz Korkusuz Yaşamalı

Piktesli öğretmenlerin suriyeli öğrencilerin türk eğitim sistemine entegrasyonunu sağlamakla beraber sosyal hayata da entegrasyonunu sağladığını dile getiren Aydınlık, “kaliteli bir eğitim tüm çocuklarımızın hakkıdır. Kaliteli bir eğitimin verilebilmesi için de öğretmenlerimizin gelecek kaygısı taşımaması, güvence altında olması, psikolojilerinin iyi olması, huzurlu ve mutlu yaşaması şarttır; ancak bu öğretmenlerimiz ciddi anlamda gelecek kaygısı yaşıyorlar. Tezatlığa bakın; piktesli öğretmenler “belirli süreli iş sözleşmesi” ile işçi statüsünde çalıştırılırken disiplin yönünden 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlılar. Bu nasıl bir çelişkidir? Altını çizerek bir kez daha tekrarlıyorum; öğretmenlerimiz hak ettikleri kadroyu almalı, kaliteli bir eğitim verebilmek için korkusuz yaşamalı, gelecek kaygısı taşımamalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı