Urfa’nın gözbebekleri doğaya salındı

Şanlıurfa’nın birecik ilçesinde ki kelaynak üretim istasyonunda bulunan ve koruma altında olan Kelaynaklar doğaya salındı.

Birecik  kelaynak  Kuşları

Urfa’nın gözbebekleri doğaya salındıToplam 278 kelaynak kuşunu doğaya bırakacaklarını söyleyen Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek, “Baharın müjdeleyicisi kelaynaklarımızın üreme mevsiminin başladığı bir gün doğaya salınımını gerçekleştiriyoruz. İstasyonumuzda 278 Kelaynak bulunuyor. Bu yıl 68 yavru ile rekor kırdık. Bugün kelaynaklar doğaya gidecek ve üremeye başlayacaklar” dedi.

Birecik Kaymakamı Kadir Duman ise bir yıldır bugünü beklediklerini belirterek, “Bugün bizim için önemli bir gün. Bir yıldır bugünü bekliyoruz. Kelaynak kuşlarımızı doğaya salacağız” ifadelerini kullandı.

Birecik kelaynak Kuşları
Şanlıurfa Vali Vekili Metin Esen ise “Ülkemizin bir çok yerinde kar ile ilgili haberler duyuyoruz ama Birecik ilçemizde baharı hissederek yaşadığımız şu günlerde baharın müjdecisi, bereket ve bolluğun sembolü Kelaynakları doğaya salacağız. 44 yıl önce nesli tükenmek üzere olan kelaynak kuşlarının korunmasına karar verilmesiyle beraber kurulmuş olan üretim merkezinde bu yıl rekor bir yavru üretimi elde edildi” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kafesin kapısı açıldı. Kelaynak kuşları açılan kapıdan çıkarak uçtu. Doğal ortamda üreme ve göç dönemini geçirecek olan kelaynaklar, temmuz ayında yeninden kafeslere alınacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu