Urfalıların düğünlerdeki takı alışkanlığı değişti

Düğünlerde takılan tam ve yarım altının yerini önce gram altın, sonra yarım gram altın almıştı. Şimdi de en çok çeyrek gram altın alıyor.

Urfalıların düğünlerdeki takı alışkanlığı değişti

Düğünlerde takılan yüksek miktardaki altınlarla dikkati çeken Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, vatandaşların özel günlerde altın hediye etme adeti ekonomideki çalkalanmalara yenik düştü. Son zamanlarda altın fiyatlarında yaşanan artış, satıcıları ve alıcıları yeni yöntemlere ittiği gibi takı alışkanlıklarını da değiştirdi. Altın fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaşlar tam, yarım, çeyrek ve gram altın takma adetinden uzaklaşmaya başladı. Şimdi de kuyumcular en çok çeyrek gram altın satıyor.

1 gramlık altının 4’de 1’i olan 0,25 gram ağırlığındaki altın, altın satışında yeniden hareketlilik oluşturdu.

Vatandaşlar tarafından daha ekonomik görülen çeyrek gramlık altın, uygun olması bakımından satıcıların da elini rahatlattı. Şanlıurfalı vatandaşlar da hediye olarak çeyrek gram altına yöneldi.

 

NEDİM BURUN: “VATANDAŞLARIN ALIM GÜCÜ GRAM ALTINLARA YÖNELDİ”

Kent merkezindeki kuyumculardan Nedim Burun, vatandaşların alım gücü düştüğü için çeyrek gramlara yöneldiğini ifade etti. Burun, altının şu an çok pahalı olmadığını belirten Burun, “Ancak vatandaşların alım gücü düştüğü için çeyrek ve yarım grama yönelmiş durumdalar. Vatandaşlar çeyrek gram alıyor ama gücü yetse yarım ve cumhuriyet altın alır. Elektrik, doğal gaz zamları insanları zor durumda bırakıyor. İnsanların aldıkları maaşlar kendilerine yetiyor zaten” dedi.

Nedim Burun, çeyrek gram altının piyasaya ilk çıktığında yaklaşık 150 lira olduğu bilgisini vererek, “Şu an gram altın fiyatı 750 lira. Altın fiyatının daha da yükseleceğini düşünmüyorum. Vatandaşların ekonomik durumu iyiye giderse çeyrek grama pek talep etmez. Ekonomide dalgalanma oldu. Türkiye’de her şey yüksek, bir tek ucuz olan şey altındır. Vatandaşların altın almalarını tavsiye ederim” diye konuştu.

 

ZEYNEPLİ: “DÜĞÜN SEZONUNDA ÇEYREK GRAM TALEP EDİYORLAR”

Kuyumcu Veysel Zeynepli, çeyrek gram altını özellikle hediye almak isteyen müşterilerin tercih ettiğini söyledi. Zeynepli, “Düğün sezonunda vatandaşlar altın olarak gram ve çeyrek gram altını talep ediyor. İnsanlar son zamanlarda daha çok bu altınlara rağbet etmeye başladı” ifadesini kullandı.

 

SALİH BURUN: “BÖYLE GİDERSE SANTİM GRAMA KADAR DÜŞER”

İnsanların alım gücü olmadığı için altın piyasasının durgun olduğunu dile getiren bir diğer kuyumcu Salih Burun da şunları söyledi:

“İnsanlar altın fiyatları olağanüstü arttığı için takı olarak çeyrek grama yöneldi. İnsanlar artık çeyrek gram altınları sormaya başladı. İnsanlar yatırım amaçlı, paraları boş yere gitmesin diye altın alıyor. Gramlık olarak fiyatlar zaten altına endeksli. Gramlık altınlar ilk başta çok rağbet görmedi, çeyreğin ucuz olmasından dolayı insanlar talep etmedi ama şu an gramlık altınlara talep edilmeye başlandı. Durum böyle giderse artık yarım gram, çeyrek gram, santim grama kadar düşer altınlar.”

Ekonomideki dalgalanmaların kuyumcuların iş hacmini daralttığını ifade eden Burun, “Özellikle Şanlıurfa bölgesi altına yatırım yapan insanlardan oluşur. Şu an insanlarım alım gücü olmadığı için piyasalar durgun” dedi.

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu