Urfalı Tekstil İşçileri Patrona Geri Adım Attırdı

Şanlıurfa’da DİSK’e üye oldukları için işten çıkarılan yaklaşık 300 işçinin hak arama mücadelesi günlerdir sendikayı tanımayan fabrika patronuna geri adım attırdı.

urfa fabrika isci
Şanlıurfa’da DİSK’e üye oldukları için işten çıkarılan yaklaşık 300 işçinin hak arama mücadelesi günlerdir sendikayı tanımayan fabrika patronuna geri adım attırdı. Fabrika sahibi ve sendika yetkilileri cuma bir araya gelecek.

Şanlıurfa’da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil İş Sendikasına üye oldukları için Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Uğur Tekstil Fabrikası’nda işten çıkarılan yaklaşık 300 işçinin fabrika önündeki bekleyişini sürdürüyor. Haklarını aramak için fabrika önünde hafta başından beri nöbet tutan işçiler ilk kazanımlarını elde etti.  Fabrika üyelerinin nöbet eylemi patrona geri adım attırdı.

Fabrika sahibi Hayri Uğur ile sendika temsilcileri cuma görüşme gerçekleştirecek. Görüşmeye fabrikanın üretim yaptığı ZARA markasının temsilcileriyle küresel sendika mümessilleri de katılacak.

GÖRÜŞMEYE KADAR NÖBET EYLEMİ DURDURULDU

Fabrikanın geri adım attığını yazılı açıklamayla paylaşan DİSK Tekstil Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, cumaya kadar nöbet eylemini durdurduklarını belirtti. Türkmen, işçilerin ve sendikanın iki talebi olduğunu bildirerek, “Birincisi fabrika yönetimi sendikayı tanımama tutumunda vaz geçmeli, yetki itirazını geri çekmeli ve sendikamızı muhatap alarak toplu sözleşme görüşmelerine derhal başlamalıdır. İkincisi fabrika bir an önce açılmalı ve sendika üyesi tüm işçiler eksiksiz şekilde işe alınmalıdır. Bu iki talebimiz kabul edilmezse bütün üyelerimizle mücadeleye ve direnişimize sonuna kadar devam edeceğiz. Cuma günkü görüşmede taleplerimiz kabul edilmezse fabrika önündeki nöbet eylemimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu