Urfa’da Okul Yıkılacak! Veliler Karara Tepkili

Haliliye’de depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen Vatan Ortaokulu için yıkım kararı alındı. Her iki okuldaki aileler karara tepkili.

Urfa'da Okul Yıkılacak! Veliler Karara Tepkili

Şanlıurfa’nın en eski okullarından biri olan 24 derslikli ve 879 öğrencisi bulunan Vatan Ortaokulu, yaklaşık 50 yıllık bir bina. Binanın risk barındırmasından dolayı birkaç yıldır yıkılması gündemdeydi. Öğrenci velileri pandemi nedeniyle yaklaşık iki yılın ardından yeniden okula ısınmaya başlayan öğrencilerin bina değişikliğine maruz bırakılmasını saçma buluyor. Ortaokul öğrencileri arasında Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’na (TEOG) hazırlanan öğrencilerin bulunduğunu belirten veliler, sınava hazırlık dönemindeki öğrencilerin başka okula taşınarak sorun yaşayabileceğini düşünüyor. Öğrenciler de sınıflarının dağılmasından endişe ediyor.

 

Yıkım kararından dolayı Vatan Ortaokulu’ndaki öğrenciler hafta başında eğitime Prof. Dr. Necmettin Erbakan İmam Hatip Ortaokulu’nda devam edecek. İmam hatip ortaokulunun 24 dersliği ve yaklaşık 750 öğrencisi bulunuyor. Okulda şu anda 08.00 ile 14.20 arasında eğitim veriliyor.

 

Vatan Ortaokulu’ndaki öğrencilerin de gelmesiyle imam hatipte ikili öğretime geçilecek. Vatan Ortaokulu öğrencileri yeni adreslerinde öğleden sonra eğitim görecek.

 

 

HAFIZLIK EĞİTİMİ VE MESLEKİ DERSLERİN AKSAYACAĞI ENDİŞESİ HAKİM

 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan İmam Hatip Ortaokulu’nda öğrencilerin aileleri ise alınmış olan karara tepkili. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hafızlık eğitimi veren imam hatip okulunda eğitim sistemiyle oynayacağını iddia eden veliler, pandemi nedeniyle yaklaşık 2 yıldır kapalı olan okulda yapılmayan yıkımın şimdi yapılacak olmasını anlamlandıramadığını vurguluyor. Veliler, Vatan Ortaokulu öğrencilerinin imam hatip ortaokuluna taşınarak buradaki eğitim sistemiyle oynanmaya çalışıldığını ileri sürüyor.

Okul velilerini isyan ettiren bu karar sonrası açıklama yapan Prof. Dr. Necmeddin Erbakan İmam Hatip Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Bekir Engül, ikili eğitime dönüşecek olan okulda hafızlık eğitimi ile mesleki derslerde de sıkıntı oluşacağını kaydetti.

 

 

“KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL”

 

Engül, yaptığı açıklamada, “Prof. Dr. Necmettin Erbakan imam hatip proje okulumuz il milli eğitimin yapmış olduğu yanlış bir uygulamayla adeta kapanmaya terk ediliyor. Okulumuz imam hatip öğrencilerinin başka okullara gitmeye zorlanıyor” ifadesini kullandı.

Eğitim-öğretimin tam ortasındayken bir okulun onarılmasına karar verilerek yaklaşık bin öğrencinin başka bir okulun öğrencileriyle eğitim öğretime zorlanmasının “zafiyet” olduğunu dile getiren Engül, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye sıralamasının sonunda bulunan Şanlıurfa’da İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yapmış olduğu bu uygulamayla eğitim öğretime ne kadar zarar verdiklerini görememeleri bizi çok üzmektedir. 2 yıldır okullar tatilde iken onarılması düşünülmeyen okul, her nedense, daha yeni başlanan eğitim öğretimde öğrenciler okul ortamına yeni yeni ısınmışken her iki okulun öğrencileri mağdur ediliyor. Sözde proje okulu olan Prof. Dr. Necmeddin Erbakan İmam Hatip Okulu’nun öğrencilerinin başka okula gitmeye zorlanması kabul edilebilir bir durum değildir.”

 

 

“İMAM HATİP DIŞINDA KULLANILAMAZ HÜKMÜ VAR”

 

Öğrencilerin başka okullara gönderilmeye zemin hazırlanmasının imam hatip okulunun kademeli olarak kapanmasına sebebiyet vereceğini ifade eden Engül, “Arsasının bağış şartında ‘imam hatip dışında kullanılamaz’ hükmü bulunmasına rağmen, Prof. Dr. Necmettin Erbakan imam hatip proje okulu başka okula dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Bütün girişimlere rağmen bu önlenemedi” açıklamasında bulundu.

Engül, en zor dönemlerinde bile kapatılamayan imam hatip okulunun maalesef bu dönemde kapanmaya doğru adım adım gittiğini kaydetti.

 

 

“KARARI GÖZDEN GEÇİRSİNLER”

 

“İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden talebimiz bir an önce bu kararın düzeltilmesidir” diyen Engül, müdürlüğün aldığı kararı şöyle eleştirdi:

“İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bulduklarını söylediği çözüm çok ilginç. Hafızlık eğitimi alan öğrencilerin başka okullarda eğitime devam etmesine olanak sağlayacaklarını söylemişlerdir. Bu çözüm olamaz, olsa olsa bir okulun kapanmasına adım adım ilerlemektir. En zor dönemlerde dahi kapatılamayan imam hatip, bu dönemde kapatılmış olur.”

Bekir Engül, yetkililerin aldıkları kararı gözden geçirmeleri çağrısında bulundu.

biha

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu