Urfa’da “Musluktan su içilebilir mi?” sorusu yanıt buldu

Şanlıurfa'da ilgili kurum ŞUSKİ yeni bir açıklama yaparak suyun içme suyu olarak kullanılabilecek seviyede olduğunu duyurdu.

Urfa'da muslukta su içilebilir mi? Açıklama geldi...

15 Mart’ta kentte yaşanan sel felaketinin ardından musluklardan çamurlu akmasıyla temiz içme suyu sorunu yaşandı. Su üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde bir kaç gün sonra musluklardan akan suyun yalnızca hijyen amaçlı kullanılabileceği duyuruldu.

Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi (ŞUSKİ) Genel Müdürlüğü musluklardan su içilebileceğine dair beklenen açıklamayı yaptı. Musluklardan akan suyun içme suyu seviyesinde olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarlarının ve kurumumuzun uluslararası akredite laboratuvarının yaptığı analiz sonuçlarına göre 20 Mart 2023 tarihinden günümüze kadar merkez içme suyu arıtma tesisinden temin edilen suyun kesintisiz olarak içme suyu standartlarına uygun olarak arz edildiği tespit edilmiştir.

Ayrıca merkez on dört (14) ana içme suyu depomuzdan çıkan suların ve merkez üç ilçe şebekemizden arz edilen suların genelinin temiz olduğu ve ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik’ şartlarını sağladığı ve içme suyu olarak kullanılabilecek seviyede olduğu tespit edilmiştir.”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu