Urfa’da müdür rüşvet iddialarından sonra görevden alındı!

Mahmut Tanal, bundan 1 yıl önce Urfa'da Suriyeli sığınmacılara rüşvet karşılığı Türk vatandaşlığı vaadinde bulunulduğu iddiasını meclis gündemine taşımıştı.

mudur rusvet iddialarindan 1 yil sonra gorevden alindi

Bugün, Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde üst düzen görevden alma yaşandı ve daha önce gündeme gelen rüşvet iddiaları bir kez daha gündeme geldi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) İstanbul Milletvekili aynı zamanda Şanlıurfalı Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da geçici koruma statüsündeki Suriyeli sığınmacılara para karşılığı, rüşvet karşılığı vatandaşlık verildiği iddialarını TBMM gündemine taşımıştı. 25 Mayıs 2022’deki önergede çarpıcı iddialar yer almış ve Vekil Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltmişti:

 

1 YIL ÖNCE GÜNDEME GELEN RÜŞVET İDDİASI

 

“Bizlere gelen ihbarda, Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyeli sığınmacılara, Şanlıurfa merkezli olarak, para karşılığı, rüşvet karşılığı Türk Vatandaşlığını kazanma vaadinde bulunulduğu iddia edilmektedir. Şöyle ki: Türk vatandaşlığına başvuran Suriyeli sığınmacılardan öncelikle 5 bin dolar kaparo alındığı, vatandaşlık işlemleri netleşince de geri kalan 20 bin doların alındığı öne sürülmektedir. 25 bin dolar karşılığında Suriyeli sığınmacılara Türk Vatandaşlığı vaat edildiği iddialarına ilişkin sorularımın cevaplandırılması gerekmektedir:

 

1- Şanlıurfa merkezli olarak, Suriyeli sığınmacılara para karşılığı, rüşvet karşılığı Türk Vatandaşlığı başvurularında kolaylık sağlandığı, Türk Vatandaşlığını kazanma vaadinde bulunulduğu konusunda sizlere ulaşan herhangi bir ihbar var mıdır? Şayet varsa söz konusu ihbarın gereği yapılmış mıdır?

 

2- Şanlıurfa başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına dağılan geçici koruma statüsündeki Suriyeli sığınmacılara para karşılığı, rüşvet karşılığı vatandaşlık verildiği iddiaları üzerine idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır? Suriyeli sığınmacılara gerekli şartları taşımadıkları halde rüşvet karşılığı Türk Vatandaşlığı başvurularında kolaylık sağladıkları iddiasıyla haklarında işlem başlatılan kamu görevlisi var mıdır? Şayet var ise kaç kamu görevlisi hakkında işlem başlatılmıştır? Suriyeli sığınmacılara usulsüz Türk Vatandaşlığı soruşturmasının detayları nedir?”

 

İDDİALAR SONRASI 3 KİŞİ GÖREVİNDEN OLDU

 

İddiaların ardından para transferi yapıldığı da ortaya çıkmış ve başlatılan soruşturmada 2 memur görevden alınmıştı. İddiaların üzerinden geçen 1 yılın sonunda yine aynı soruşturma kapsamında bugün de İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık’ın görevden alındı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu