Urfa’da bırakılan kelaynak İsrail’de görüldü

Urfa’da yer alan üretim istasyonunda koruma altında bulunan ve göç etmeleri için doğaya bırakılan 15 yavru kelaynaktan 1’i İsrail’e ulaştı.

Urfa'da bırakılan kelaynak İsrail'de görüldü

Türkiye’de ve dünyada soyu tehdit altında olan kelaynakların son iki popülasyonundan biri Kuzeybatı Afrika’da Fas’ta diğeri ise Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde bulunurken, çok küçük bir grup da Suriye’de yer alıyor. Türkiye popülasyonu geçmişte tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşarken, günümüzde yalnızca Birecik ilçesindeki Doğa Koruma ve Milli Parklar 3’üncü Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Birecik Şefliği Kelaynak Üreme İstasyonu’nda yaşıyor ve üremeye devam ediyor.

KELAYNAK SAYISI 325’E YÜKSELMİŞTİ

Birecik’te yaşayan kelaynakların 2021 yılı üreme dönemi sonu itibariyle 72 yavru dünyaya getirdiği ve toplamda sayılarının 325’e yükseldiği duyurulmuştu. En son 2013 yılında doğaya göç etmeleri için bırakılan kelaynaklardan 15’i, geçtiğimiz 8 Temmuz’da uzun bir aradan sonra göç için doğaya bırakıldı.

İSRAİL’DE GÖRÜLDÜ

Göç yolunu unutmamaları ve göç yolunun izlenmesi amacıyla doğaya salınan kelaynaklardan 1’inin göçe salındıktan 33 gün sonra ilk defa İsrail’e kadar ulaştığı öğrenildi. Ayağındaki halkada bulunan ülke kodu ve seri numarasından kuşun Türkiye’den uçtuğunu belirleyen İsrail’deki kuş gözlemcisi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri ile iletişime geçerek, bilgilendirmede bulundu.

Bu arada 8 Temmuz’da göçe bırakılan kelaynakların şubat ayında geri dönmeleri bekleniyor.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu