Urfa Milletvekili Önen’den Basın Bayramı Mesajı

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen’den 24 Temmuz Basın Bayramı mesajı;
“Haber yaparken kamu yararı gözetilmeli”
onen 2
AK Parti Şanlıurfa Milletvekili, AB Uyum Komisyonu üyesi ve Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) Başkanı Abdulkadir Emin Önen, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanan sansürün ilk kez kaldırılışının 115. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili A.Emin Önen mesajında, gazetecilik mesleğinin çok önemli ve fedakârlık isteyen bir meslek olduğunu, dürüst gazetecilerin her zaman fedakâr olması gerektiğini, dolayısıyla haber yaparken kamu yararı gözetilmesi gerektiğini söyledi.
Bilindiği gibi; İkinci Meşrutiyet’le birlikte 24 Temmuz 1908’de gazeteler üzerindeki sansürün kalkmasının yıldönümü kutlanıyor.

Önemli bir güç ve kurum olan Basın, milletin müşterek sesidir

2 dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili, sonrasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve 2017 yılından itibaren de 5,5 yıl ÇHC Pekin Büyükelçisi olarak ülkemizi ve memleketi Şanlıurfa’yı en işi şekilde temsil eden ve son seçimlerde 28.dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili seçilen A.Emin Önen, “Günümüzde modern toplumlarda bilgiye ulaşmanın da yolu olan yazılı ve görsel medya’nın herhangi bir baskı altında kalmaksızın yapacağı doğru ve tarafsız bilgi paylaşımı oldukça gereklidir. Sansürün kaldırılması, Türk basının gelişmesi bakımından en önemli dönüm noktasıdır. Basınımız, bugün teknolojik yenilikleri yakından takip ederek gelişimini sürdürmekte, sanal ortamda da kamuoyunun beklentilerini karşılayacak düzeyde hizmetleriyle etkinliğini artırmaktadır. Farklı ancak doğru görüşlerin seslendirilebildiği, tartışılabildiği sağlıklı toplumların temeli, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğüdür. Doğru, eksiksiz ve tarafsız haber verme, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı söz konusu özgürlüklerin korunması açısından basınımıza düşen yükümlülüklerdir. Halkın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları önemli bir güç ve kurum, aynı zamanda demokrasinin güçlenmesine de katkı sağlar. Demokrasinin güçlü ve sağlam temeller üzerine oturtulmasında, fikir ve düşünce hürriyetinin geliştirilmesinde etkin rol oynayan gazetecilik mesleği, en dinamik ve fedakârlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir. Basın, milletin müşterek sesidir. Her zaman gerçeğin ve doğrunun peşinde, basın meslek ahlak ilkelerine bağlı, kamu yararını her şeyin üzerinde tutan, insan haklarına ve farklı düşüncelere saygılı bir anlayışla çalışmalarını sürdüren bütün basın mensuplarımıza özellikle başarılar diliyorum” dedi.

Sansürün ilk kez kaldırılışının 115. yıldönümü

“Günümüz medya teknolojilerindeki hızlı gelişme, yazılı ve görsel basının yanı sıra internet gazeteciliği ve sosyal medyanın etkinlik alanını genişletmiş, doğru ve tarafsız habercilik anlayışını her zamankinden daha önemli hale getirmiştir. Sosyal medyanın haber akışındaki hız ve kamuoyu üzerindeki etkisinin giderek artması dikkate alındığında, bu mecra aracılığıyla kamuoyunun yanıltılmasının, terör propagandası yapılmasının, hak ve özgürlüklere yönelik ihlallerin nasıl önüne geçilebileceği meselesi günümüz dünyasında halen çözüm aranan konular arasındadır” diyen AK Parti Şanlıurfa Milletvekili, AB Uyum Komisyonu üyesi ve Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) Başkanı A.Emin Önen, ülkemizde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde son derece zor şartlar içerisinde hayatları pahasına görevlerini yerine getirmekte olan gazetecilere başarılar dileyerek, medya mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanan sansürün ilk kez kaldırılışının 115. yıldönümünü tebrik ettiğini söyledi.

Bilindiği gibi; 10 Ocak, 24 Temmuz ve 21 Ekim tarihlerinde hatırlanan; çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez temel unsurlarından biri olan basın; meslek ilkeleri ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde iletişim teknolojisinin de sunduğu imkânlardan yararlanarak tarafsız, doğru ve hızlı bir haber akışı ile yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamaktadır. Diğer anlamda vatandaş ile devlet arasında hızlı ve etkili bir iletişimin sağlanmasıyla vatandaş ile kamu kurumları arasında da bir köprü görevi ifa etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu