Türk-Arap İşbirliği Zirvesinde Konuştu

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim Türk-Arap İşbirliği Zirvesinde konuştu

Türk-Arap İşbirliği Zirvesinde Konuştu

Bugün, TÜRAP-EXPO tarafından 21’incisi düzenlenen Türk-Arap İşbirliği Zirvesi için buradayız. Bu tür etkinlikler karşılıklı ticari ilişkilerimizi geliştirme, yatırım imkânlarımızı istişare etme adına büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla etkinliğin düzenleyicilerine teşekkür etmek istiyorum.

Şanlıurfa ili olarak bizim ticari ilişkilerimizin en güçlü olduğu ülkelerin başında, Ortadoğu ev Afrika’nın Arap ülkeleri gelmektedir.

Ticaret, sanayi, tarım ve turizm alanları başta olmak üzere, birçok sektörde karşılıklı alış verişte bulunuyoruz.

Biz Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Arap ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerle ticari ilişkilerimizi, karşılıklı yatırım ve ihracat potansiyelimizi artırmayı özel bir konu olarak ele alıyoruz.

Mevcut yönetim olarak bu konuda titiz çalışmalar yapıyoruz. Bu noktada, şunu söylemeden geçmek istemiyorum. İlimiz Şanlıurfa, biliyorsunuz, 2023 yılında İslam Turizm Başkenti olarak ilan edildi. Ancak, bu yıl içinde, maalesef İslam ülkelerinden beklediğimiz düzeyde gelen bir turist sayısı olmadı. “Tarihin Sıfır Noktası” dediğimiz Göbeklitepe, Karahantepe tarihi miraslara ev sahipliği yapmasına rağmen, gerekli ilgi ve alakayı görmediğini düşünüyoruz. Dolayısıyla hem bölgemiz, hem ülkemiz hem de ilimiz adına büyük önem taşıyan bu tarihi ve kültürel miraslara sahip çıkılmasını diliyorum. Çünkü hepimiz için büyük bir zenginlik.

Bu duygu ve düşüncelerle etkinliğin bölgemiz ve ülkemiz adına verimli geçmesini diliyor, sizleri bir kez daha saygı ve muhabbetle selamlıyorum” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu