TİGEM Satabileceği Anızları Yakıp Devleti Zarara Uğratıyor

TİGEM, Beyazkule'de bulunan tarlalarda anız yakıyor. Tanal, el attığı konuda: "Yakmak yerine bari bıraksaydınız koyunlar otlasaydı." dedi.

TİGEM, Beyazkule’de bulunan tarlalarda anız yakıyor. Tanal, el attığı konuda: “Yakmak yerine bari bıraksaydınız koyunlar otlasaydı.” dedi.
 
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, memlekette yaşanan sorunları gündeme getirmeye devam ediyor. Tanal, son olarak TİGEM’de yaşanan anız yakma sorununu gündeme getirdi.
 
TİGEM’in Beyazkule biriminde bulunan tarlalarda anız yaktığını dile getiren Tanal, diğer birimlerde de aynı sorunun yaşandığını belirtti. “Tarlaları yakmak yerine otları çiftçilere satın ya da bırakın hayvanlar otlasın” diyen Tanal, açıklamasının tamamında şu ifadelere yer verdi;
Şanlıurfa’daki TİGEM Ceylanpınar İşletmesi, Beyazkule birimindeki tarlalarında anız yakıyor. Diğer birimlerde de durum aynı.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Anız yakmak suçtur” duyurusu, kendisine bağlı olan TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’ni kapsamıyor mu?
 
Diğer yandan Ceylanpınarlı çiftçiler, TİGEM’in yakmayı tercih ettiği anız saplarını satın almaya her zaman talip. Bu yoklukta hem devletin kasasına para girerdi hem de çiftçinin hayvanının karma yem ihtiyacı karşılanırdı.
 
Yakmak yerine bari bıraksaydınız koyunlar otlasaydı.
 
Yazıktır, günahtır! Bu yönetim anlayışı yüzünden gidip başka ülkelerden saman ithal ediyoruz.
Sn. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nin anız yakma uygulamasından haberiniz var mıydı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu