Teke Tek Programında: Hz. Musa ve Hz. İbrahim Yok”

HaberTürk TV'de yayınlanan Fatih Altaylı ile Teke Tek programının son bölümü Şanlıurfa'da yapıldı.

 Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programının son bölümünde Şanlıurfa vardı. Programa Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Ahmet Arslan ve Prof. Dr. Mehmet Önal katıldı.
 
Harran’ın masaya yatırıldığı programda konuklardan Prof. Dr. Celal Şengör, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Şengör, Hazreti İbrahim’in tarihsel olarak var olmadığını, hatta Hazreti Musa ve İsa’nın bile hikayelerden ibaret olduğunu savundu. Şengör, şu ifadelere yer verdi;
“Ben bunun saptamasını yapayım, o masal. Hocam masal o. Bunların hepsi masal. İbrahim diye bir adamın yaşadığı malum değil. Bütün bu söylenen kişiler tarihte yok. Bunların hepsi o 3 tane kutsal kitap denilen, Suriye din geleneği, Mezopotamya din geleneğinden türemiş bir yan branştır. Musa peygambere bakıyorsun, adamı da tarih bilmiyor, yok öyle birisi. Musevilerin kitabındaki Mısır’dan çıkış olayı da yok. Hocamın söyledikleri tamamen menkıbevi. Belge yok.”
 
Celal Şengör’ün sözlerinin ardından açıklamada Prof. Dr. Ahmet Arslan ise konu ile ilgili açıklama yaptı. Şengör yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
 
“Arkadaşlarımızdan birisi bu olaya menkıbe diyor, bir diğeri menkıbe ve değil arasında kalmış. Şimdi bakın İsa’nın bile tarihi bakımdan yaşamış olduğuna dair elimizde hiçbir kanıt yok. Celal Hoca haklı. İbrahim, elimizde bulunan tarihi belgelere göre şu anda mevcut değil. İsa da mevcut değildir. Musa bence efsaneden daha fazlasıdır.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu