TEİS İlaç Zammını Yetersiz Buldu

İlaç fiyatlarına zam geldi. Yüzde 30,5 olarak belirlenen ilaç zamlarını TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, zammı yetersiz buldu.

MS Hastası 6 Bin Çocuğa Kötü Haber! İlaç Verilmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla dün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte ilaç fiyatları da zamlandı. Buna göre, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak TL cinsinden 1 Euro değeri Temmuz ayında yüzde 30,5 oranında artırılarak 14,0387 TL olarak belirlendi. TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan ise, zammı yetersiz buldu.

Konuyla ilgili ‘Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı’, dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan karara göre, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk Lirası cinsinden 1 Euro değeri Temmuz ayında yüzde 30,5 oranında artırılarak 14,0387 TL olarak belirlendi.

Artışla fiyat korumalı ürünlerde barem değeri 48.41 TL olurken, diğer ürünlerde ise 25,30 TL oldu.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yapılan zammı yetersiz bulan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaç fiyatlandırılmasında kullanılacak 1 euro değeri için belirlenen 14,0387 liranın, güncel kurun çok altında olması nedeniyle piyasada bulunamayan ilaç sorununun devam edebileceğini belirtti.

Saydan, “Bu güncellemenin, ilacın hastaya ulaşmasına imkân sağlayacak seviyede olmadığını belirtmek istiyoruz. İlaç avro kurunun, güncel ve ekonomik gerçeklere mutlaka uygun hale getirilerek sorunun acilen çözülmesi ve vatandaşın ihtiyacı olan ilaçların eczanelerimize gelmesi sağlanmalı” dedi.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu