Tanal, Şanlıurfa’da İşçiler İstifaya Zorlanıyor

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da sendika değiştirdikleri için istifaya zrlanan işçileri gündeme getirdi…

Tanal, Şanlıurfa'da İşçiler İstifaya Zorlanıyor

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlırufa’da 700 işçin çalıştığı Özak Tekstil’in çalışanlarına zulmünü gündeme getirdi. Tanal, işçilerin sendika değiştirdiği içinkanunsuz ücretsiz izne ayırmaları ve istifaya zorlandığını belirtti. Konuyu meclise taşıyan Vekil Tanal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Şanlıurfa organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren 700 işçinin çalıştığı özak Tekstilde işçilerin büyük çoğunluğu uzun seneden beri çalışmaktadır… Çalışanlar sendika değiştirdikleri için işçileri kanunsuz ücretsiz izne ayırmaları ve istifaya zorlamaları patron ile sarı sendikanın el ele vererek çalışanların mağduriyetine sevkiyat veren Özak tekstilin hakkında çalışma bakanın gereken yasal işlem yapılması bir zarurettir… Özak Tekstil İşçileri Yalnız Değildir.”

Vekil Tanal’ın konuyu gündeme getirmesinin ardından seslerini duyurmak için fabrikanın önüne haklarını talep etmek için gelen işçiler jandarma engeli ile karşılaştı… Tanal, o anın görüntülerini paylaşarak, jandarmanın orantısız güç kullandığını ve işçilerden bazılarının gözlatına alındığını belirtti.

Vekil Tanal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Şanlıurfa’da fabrika önünde haklarını talep eden Özak Tekstil işçilerine jandarma marifetiyle müdahale edildi… Kolluk kuvvetlerinin bu müdahalesi, keyfi ve orantısızdır. Her zaman patronlardan yana tavır alan AKP iktidarı, Özak Tekstil işçilerini baskıyla sindiremez! Anayasamızın 34. maddesine göre, herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Aynı zamanda sendika hakkı da anayasal bir haktır. Devletin ilgili birimlerini anayasaya uymaya davet ediyoruz. Patronu korumak yerine Özak Tekstil işçilerinin mağduriyetini giderin! Jandarma müdahalesi sonrası gözaltına alınan işçilerin de derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz!”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu