ŞUSKİ’de İçme Suyu Açıklaması: Kontroller Yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "415 noktadan alınan numunelerden 49’unda mikrobiyolojik uygunsuzluk tespiti üzerine gerekli işlemler başlatıldı." dedi.

urfa suski
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “415 noktadan alınan numunelerden 49’unda mikrobiyolojik uygunsuzluk tespiti üzerine gerekli işlemler başlatıldı.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremden etkilenen illerde yaptıkları sağlık kontrollerinde bazı içe sularında uygunsuzluk tespit edildiğini belirtti. Bakan Koca, konu ile ilgili gerekli işlemlerin başlatıldığını duyurarak şu ifadeler yer verdi;

“Şebeke suyu bulunan ve tankerlerle su dağıtılan yerlerde şu ana kadar 1 bin 485 noktadan klor ölçümü yapıldı, klor miktarı yetersiz yerlerde süper klorlama işlemi gerçekleştirildi. Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Osmaniye ve Adana’da Halk Sağlığı Laboratuvarları hizmet vermeye başladı. 415 farklı noktadan su numunesi çalışılmış, bunlardan 49’unda mikrobiyolojik uygunsuzluk tespit edilmesi üzerine gerekli işlemler başlatılmıştır.”

Bakan Koca’nın açıklamasının ardından Şanlıurfa’da da içme suyu kontrolleri gerçekleşti. Konu hakkında açıklamada bulunan ŞUŞKİ;

“Bölgemizde yaşanan deprem felaketinin ardından ŞUSKİ Genel Müdürlüğü birimlerince ve halk sağlığı ile birlikte alınan numunelerde depremden kaynaklanan herhangi bir mikrobiyolojik ve kimyasal kirliliğe rastlanmamıştır. Bu nedenle ilimiz genelinde üye musluktan suyun içilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu