Ekonomi

Poşete Yüzde 100 Zam Gündemde

Marketlerde birçok gıdaya gelen zamların ardından bu kez poşet fiyatına zam geliyor. Zincir marketler poşete yüzde 100 zam istedi.

Poşete Yüzde 100 Zam Gündemde

1 Ocak 2019’dan itibaren market, bakkal gibi alışverişin yapıldığı her yerde poşete 25 kuruş ödenmeye başlamıştı. Uygulamayla müşterinin poşete verdiği 25 kuruştan 15 kuruşu devlete, geri kalanıysa işletmeye kalıyordu. 2020 ve 2021 yılında güncellenen oranlarla devletin payı artırılmış ve işletmeye sadece 5 kuruş kalıyordu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, önümüzdeki yıl uygulanacak poşet fiyatlarını görüşmek üzere konunun taraflarıyla geçen pazartesi toplantı düzenledi. Türkiye’deki en büyük zincir marketlerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda zam konusu gündeme geldi. Zincir marketler poşet fiyatlarına yüzde 100 zam istedi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, zincir marketlerin söz konusu fiyat artışında ısrarcı olduğunu kaydetti.

Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Ücretli poşet uygulamasında marketçiye kalan pay giderek azaldı. Gözler 2022 için yeniden değerleme oranına çevrildi. 2022’de poşete zam yapılmaz ise 25 kuruş tamamen devletin kasasına gidecek ve marketlerin payı sıfırlanmış olacak. Bunun önüne geçmek isteyen zincir marketler, 25 kuruşluk fiyatın yüzde 100 zamlanarak poşetin tüketiciye 50 kuruşa satılmasını istiyor. Böylece 2019 yılından önce poşeti kendi parasıyla alıp müşterisine ücretsiz sunan zincir marketler, zam üzerinden poşetten para kazanmaya devam etmeyi hedefliyor.”

BİHA

 

Urfa com

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı