Ortaylı: Ayasofya’nın Kapılarını Kutsal Sayıp Yiyorlar

 
Ayasofya’nın tarihi sınır kapısını kemirmişler. Durumun sebebini anlatan İlber Ortaylı: “İnsanlar kapı parçalarını kutsal sayıp ağızlarına atıyor.” dedi.
 
86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya Camii’nin kapıları ziyaretçiler tarafından kemirildi. Kapının zarar gördüğü fotoğrafların sosyal medyada yayımlanması ile tepkiler de çığ gibi büyüdü.
 
Gözler konu ile ilgili açıklama yapması için İlber Ortaylı’ya çevrildi. Türk Tarihçi, Akademisyen ve Yazar İlber Ortaylı, katıldığı televizyon programında Ayasofya kapısı ile ilgili açıklama yaptı. “Bu, Müfettiş soruşturmasını aşan bir olay. İmparator Kapısı denildiği için rahatsız oldu galiba birileri” diyen Ortaylı, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;
 
“Ayasofya’nın kameraları 24 saat işliyor ancak hiçbir şey çıkmıyor. Ben bunu anlamadım. Ayrıca doğrudan doğruya kilisenin emperyalist bölümüne giriliyor. Bu kapı tunç ve çok ağır. Bu anlık bir şey değil çok zor bir şey. Bu insanların bir an evvel tespit edilip kanuna teslim edilmesi gerekiyor.
Bu bir namus meselesi biz burayı fethettik. Bunu korumamız gerekiyor. Dünyanın gözü burada. Bu nedenle bir an evvel tespit etmemiz gerekiyor. Ayrıca bu kesinlikle bir şebeke işi. İmparator Kapısı denildiği için rahatsız oldu galiba birileri. Birtakım insanların zihinlerinin nasıl çalıştığını anlamak mümkün değil. Çok sakat bir görüşe dayanıyor. Güveneceğimiz yer emniyet kuvvetleridir ve kanunun önüne çıkarılmaları gerekiyor bu insanların.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu