Niyazi Yanmaz’dan Yellehci Çıkışı

Urfalı hocanın "Yellehçiler" vaazının gündem olmasının ardından bir "Yellehçi" çıkışı da Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Niyazi Yanmaz'dan geldi.

niyazi yanmaz

Urfalı hocanın “Yellehçiler” vaazının gündem olmasının ardından bir “Yellehçi” çıkışı da Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Niyazi Yanmaz’dan geldi.

Şanlıurfalı din adamı merhum Aziz Kutluay’ın oğlu Mehmet Emin Kutluay’ın Urfa yerel ağzıyla “Yellehçi” dediği vaaz gündem olmuştu. Gündeme düşen vaazın ardından “Yellehçi” kelimesini kullanarak açıklamada bulunan isimlerden bir tanesi de Yanmaz oldu. Şanlıurfa Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Niyazi Yanmaz, yaptığı “Yellehçi” açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“YELLEHÇİ (Yalaka, yağcı, riyakar, omurgasız)
Durup dururken bir insan kendiliğinden böyle olmaz. Sistem bir insan tipolojisi oluşturuyor. Yani bu tipler bozuk sistemin ürünü… Sistemi düzeni rehabilite edeceğimize bozulmuş ürüne hoyratça saldırıyoruz. Ülkede adalet olursa kanunlar çiğnenmezse bu tablo meydana çıkmaz. KPSS’de yüksek puan alan Mülakatta eleniyorsa iktidar partisine yanaşmadan yıllarca işe giremiyor ve ihale alamıyorsa bu insandan ne beklenir? Bozuk sistemle insanımızı biz bozuyor ve biz hakaret ediyoruz. Kendimizi kandırıyoruz.”

Yerel ağızda yalaka, yağcı, riyakar, omurgasız manasına gelen “Yellehçi” ifadesini kullanan Mehmet Emin Kutluay, verdiği vaazda şu ifadelere yer vermişti;

“KENDİ FİKRİ YOK, REİSİMİN DEDİĞİ OLUR” “Yabancılar yalaka Şanlıurfalılar Yellehçi der. Urfalıların bu mana dolu kelimesi kibarca yağcı diye söylense anlamını yitir. Bunlara yellehçi diyeceksiniz. Taraftar olduğu parti yanlış karar alsa da yellehçi için bir şey değişmez. Arkasından onu alkışlar, şak şakçılık yapar. Oğlunu kızını işe koymak için birilerinin önünde iki büklüm olur yellehçi. Kendi fikri yoktur. Ağamın dediği olur. Reisimin dediği olur. Kendi fikri yoktur. Yellehçilerin yüzünden toplum bu hale geldi.” OKULU YOK, MEZUNU ÇOK “Yellehçilik hastalığının çaresi yoktur. Okulu da yoktur, diplomalı mezunu çoktur. Toplumumuz bu yellehçiler yüzünden bugün bu hale geldi. Rabbim bizi yalaka, yellehçilerin şerrinden muhafaza eylesin inşallah.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu