Nacar: Cinsiyet Değişen Erkek Erken Emekli Olur

Sosyal güvenlik Uzmanı Nacar, tartışmalı bir açıklamaya imza attı. Nacar: “Erkek cinsiyet değiştirirse 5 yıl erken emekli olabilir.” dedi.
Nacar: Cinsiyet Değişen Erkek Erken Emekli Olur
EYT haricinde hangi istisnai durumlarda emekli oluna bilineceği konusunda açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, sosyal medyada en çok konuşulanlar arasında yer aldı…
 

Nasıl Erken Emekli Olunur?

Nacar, Beyaz TV’de yayınlanan ‘Uyan Türkiyem’ adli programda emeklilik ile ilgili açıklamalarda bulundu… Nacar, erkek sigortalı çalışanların 5 yıl erken emekli olma şartının ne olduğunu açıkladı. Nacar; “Bir erkek cinsiyet değiştirirse 5 yıl erken emekli olabilir” diyerek şu ifadelere yer verdi;
 

Bu Durum Özal Döneminden Beridir Var

“SGK’ya göre kadınlar 20, erkekler ise 25 yıl hizmeti doldurduktan sonra emekli olabiliyor. Erkek kişi cinsiyetini resmi olarak değiştirip yeni kimliğini aldığında otomatikman kadın olur. Bu da ona 5 yıl erken emekli olabilme hakkını getiriyor. Cinsiyet değişimi yapan kişi bunu belgelerle ispatlarsa kadın için geçerli iş gününü doldurduğu takdirde emekli olabiliyor. Bu durum Turgut Özal döneminden beridir var. Özal döneminde Bülent Ersoy’a ‘pembe kimlik’ verilmişti.”
 
 

Kanunen Kadın Olduğu İspatlanırsa Emekli Olur

“Kişi, 20 yılı doldurduğunda direkt SGK’da emeklilik hakkını elde edebilir. Ben bu yönde bir görüş attım ortaya. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde emeklilik şartları bellidir. Bir kişi bu değişimle kanunen kadın olduğunu ispat ettiğinde erken emeklilik hakkını elde edebiliyor”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu