Memur Ve Emekli İçin 5 Aylık Zam Oranı Netleşti

Enflasyon farkının ne kadar olduğu, memur ve emekliler tarafından yakından takip ediliyor. Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte, memur ve emeklilerin 5 aylık zam oranı belli oldu.
Memur Ve Emekli İçin 5 Aylık Zam Oranı Netleşti
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,04 arttı, yıllık bazda TÜFE yüzde 39,59 oldu.
 
5 aylık enflasyon yüzde 15,26 olarak gerçekleşti. Bu rakam milyonlarca memur ve emeklinin zammı için kritik önem taşıyor.
 

Memur ve Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, her yıl iki kez toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor. Memurlar yılın ilk 6 ayı için yüzde 8 sözleşme zammı almıştı. Bu oranı aşan fark kadar memurlara enflasyon farkı verilecek. 5 aylık rakamlara bakılınca memur ve memur emeklilerine en az yüzde 7,13’lük enflasyon farkı imkanı doğdu.
 

SSK Ve BAĞ-KUR Emekli Zammı Ne Kadar?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 ayda bir zam alıyor. Emeklilerin zam oranı 6 aylık enflasyona göre belirleniyor. 5 aylık verilere göre SSK ve Bağkur emeklilerinin zammı şimdiden yüzde 15,26 oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu