GenelGüncelSağlık

Koronavirüs Vakaları Artıyor Ama Takan Yok!

Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınından dolayı ölümler ve vaka sayıları yeniden artışa geçti.

Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınından dolayı ölümler ve vaka sayıları yeniden artışa geçti. Türkiye genelinde vaka ve ölüm sayılarında düşüş yaşanırken Şanlıurfa’da tersi bir gelişme yaşanıyor. Şanlıurfa’da tedbirlerin yetersizliği ve vatandaşların rahat tavırlarından dolayı vaka ve ölümlerde artış yaşanıyor.

Bakan Tedbirli Olmaya Davet Etti

Normalleşme ile birlikte yaşanan bu artışlar, yetkilileri peş peşe açıklamalar yapmaya yönlendirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan ölüm ve vakalara yönelik açıklamasında; “İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısının altına düştü. Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç artıyor: Hedeften uzaklaşıyoruz. En zayıf noktamız, TEDBİRSİZ iyimserlik. TEDBİRLİ İYİMSER olalım. Kontrollü Sosyal Hayat dönemine yarın tam olarak geçelim.” dedi.

Bakanın Uyarısına Uymadılar

En yetkili isim olan Sağlık Bakanı Koca’nın uyarı ve açıklamalarına rağmen yerelde tedbirler yetersiz kalıyor. Şanlıurfa’da salgın başladığından bu yana sürekli gündeme gelen sosyal mesafe ve maske takmama gibi davranışlar, vakaların artmasına neden olurken yetkililerin bu davranışlara imza atan vatandaşlara müdahale etmemesi ise gözlerde kaçmadı.

Tepki toplayan kuralsızlık

Şanlıurfa merkez PTT şubesi önünde yüzlerce kişilik sıranın oluşması ve bu sırada bulunan vatandaşlarda maske bulunmaması, sosyal mesafe kurallarının çiğnenmesine rağmen herhangi bir yetkilinin müdahale etmemesi tepkilere neden oldu. Yolu kullanan bazı vatandaşlar, olaya tepki göstererek yetkililerin duruma el atarak çözüm üretmesini istedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı