Karaköprü’de imar planı revizyonuna itiraz!

Uzmanlar artacak nüfus karşısında sağlık, eğitim ve sosyal donatı alanlarının bölgeye yetersiz kalmasından endişe ediyor...

Karaköprü'de imar planı revizyonuna itiraz!

Karaköprü İlçesi Alibaba Mahallesi Eski Köy yerleşim alanı için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi meclisince nazım ve uygulama imar planı revizyonu kararına itiraz geldi.

 

TMMOB Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği üyeleri bölgeye giderek basın açıklaması yaptı. Plan revizyonlarına; mutlak kamu yararıyla ilişkilendirilemediği, kentsel dönüşüm ve gelişim projesi olarak bu amaç dahilinde düzenlenmediği gibi, yasal düzenlemede sayılan ilke, usul ve esasları da sağlayamadığından kamu zararı doğuracağı gerekçesiyle itiraz edildiği ifade edildi.

 

Basliksiz 6

ÖRNEK VERİLDİ: YEŞİLDİREK MUALLAKTA, TOKİ …

 

Kentsel dönüşümün ticaret olmadığı belirtilen açıklamada örneklerle yanlış uygulamalar yapıldığı şu ifadelerle dile getirildi:

 

“Uygulanmaya çalışılan kentsel dönüşüm alanları ve projelerine baktığımız da hiçbir projenin kentin dönüşümüne ve gelişimine hizmet etmediği daha net bir şekilde ortaya çıkıyor; Yeşildirek Mahallesi muallakta, TOKİ kendi çalıp kendi oynuyor, eski sanayi TOKİ kulesini Belediye kiraladı , Eyyüpnebi ortada kalan sabır evleri belediye satın aldı… Kentsel dönüşüm kim için yapılıyordu? Belediye taşınmaz kazansın alsın versin TOKİ^’ye can versin diye mi, yoksa kentsel gelişim için mi anlaşılmıyor.”

 

HAZİNE ARAZİLERİ SATIŞA ÇIKARILDI İDDİASI

 

Açıklamada kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bazı hazine arazilerinin de satışa çıkarıldığı iddia edilerek “Ancak süre içinde rezerv alan ilanı ile belediyenin kentsel dönüşüm amacıyla aldığı bir çok hazine arazisi de var ki rezerv alan ilan edilerek sözde kentsel dönüşüm için kullanılmak üzere satışa çıkarıldı…Rezerv alan geliri kentsel dönüşüm projelerinde kullanılması yasal düzenleme şartı olmasına rağmen satılan rezerv alanların gelirlerinin ne olduğu bilinmemektedir… ŞUSKİ borçları mı karşılandı, belediye giderleri mi yoksa otobüsler mi alındı bilemiyoruz neden bunları söylüyoruz çünkü rezerv alan gelirleri nereye harcanıyor veya harcanak bilinmiyor” denildi.

 

HATALI KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE YAŞANACAK SORUNLAR

 

Kentsel dönüşüm ile bölgedeki nüfusun artacağı bunun sonucunda da eğitim, sağlık tesislerinde yoğunluk yaşanacağına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

“Kentsel dönüşüm ve gelişim projesi olarak yapıların sadece büyükşehir belediyesince belirlenmiş bazı alanlar için yoğunluğun gereğinden fazla arttırılarak dönüşüm adı altında eski 2 katlı yapıları yıkıp yerine 13 katlı yapılar yapmak kent nezdinde sorunu büyütmekten ve başka bir işe yaramaz. Ancak Müteahhit firmanınım zengin olmasını sağlarsınız.

Kentsel dönüşüm alanında fazladan oluşturulan yapılaşma alanında yaşayacak insanlar için en basit yaklaşımda kentin sadece yeşil alanlardan ibaret olmadığını, sosyal ve kültürel alanlar, eğitim tesisleri, sağlık tesisleri, ibadet alanları vb. kamusal alanlara hem yasal hem insani yeterlilikte yer verilmemesi çocuklarımızın çok kalabalık sınıflarda eğitim alması ve buna benzer bir çok probleme neden olacaktır.

Fazladan yerleştirdiğimiz insanlar için neden aynı bölge insanımızın kent yaşam kalitesini düşürüyoruz, neden bir bölgeyi gereğinden hızlı zenginleştirirken diğer alanları hızlı fakirleştiriyoruz?

Hatalı olarak ortaya koyulan bu kentsel dönüşüm projeleri yüzünden bunlar oluyor ve itiraz etmediğimiz sürece olmaya devam edecek.”

 

İTİRAZIN GEREKÇESİ

 

Alibaba Mahallesi köy yerleşimi için alınan plan revizyonu kararına gerekçe ise şu sözlerle açıklandı:

“Mutlak kamu yararıyla ilişkilendirilemediği, kentsel dönüşüm ve gelişim projesi olarak bu amaç dahilinde düzenlenmediği gibi, yasal düzenlemede sayılan ilke, usul ve esasları da sağlayamadığından kamu zararı doğuracağını bir kez daha belirterek tüm kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri dahilinde saydığımız ilke, esas ve usullerin gözden geçirilerek hassasiyetle uygulanması gerektiğini ilgili idarelerin dikkatine ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu