Yurt

Halfeti Belediyesi’nde Tekne İşletmelerinde Vurgunu Kimler Yapıyor?

Sayıştay denetçileri yaptıkları incelemeler neticesinde Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde Fırat Nehri üzerinde her yıl binlerce turisti taşıyan vapurların ihale yapılmadan mevzuata aykırı kullanıldığı ortaya çıktı. Peki, bu tekne işletiminde kazanılan para kimlere aktarılıyor?

Sayıştay Başkanlığı denetim raporunu yayınladı. Hazırlanan Sayıştay raporunda, Halfeti Belediyesine ait iken daha sonra 6360 sayılı Kanun ile Büyükşehir Belediyesine devredilen Fırat nehri üzerinde faaliyette bulunan kayık ve vapurların taşımacılık işleminin ihalesiz olarak Halfeti Belediye Başkanı veya encümen kararıyla verildiği tespit edildi.

 

İlçe belediye başkanı ve encümen kararıyla yapılan bu usulsüzlüğün Sayıştay tarafından dört yıldır tespit edilmesine rağmen hala mevzuata aykırılığının sürdürüldüğü ortaya çıktı.

 

Sayıştay raporunda:
Raporda, belediye başkanı onayı ile böylesi bir kararın verilemeyeceği ifade edilerek, “Belediyeye ait olan bu hakkın Kanun çerçevesinde ihale yoluyla rekabete uygun, saydam bir şekilde kaç yıllığına olacağı gibi hususları da içerecek şekilde verilmesi gerekir. Belediye hakkını kullanırken ihale yapmadan rekabetsiz bir şekilde Başkan onayı veya encümen kararıyla veremez” denildi.

Etiketler

Bahar

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı