Feride Açar Yazdı: Örnek İmamoğlu Belediyesi

Binaların risk durumunu saptayabilmek için 2019 yılında başladıkları “Hızlı tarama yöntemi” ile depreme karşı riskli binaları kontrol ediyor.

Feride Açar Yazdı: Örnek İmamoğlu Belediyesi

Bina Tespiti Projesi ücretsiz olup başvurmak çok kolay! Bu internet sayfası aracılığı ile binanız için inceleme talep edebilir, binanızın inceleme sonucunu öğrenebilirsiniz.
Bu projenin Türkiye ‘nin her il ve ilçesinde uygulanması lazım
İnsan hayatı çok ucuzdur bunu depremde, sel felaketinde gördük
Depremden sonra riskli binalar var ve bu binalar hem ev sahibi açısından hemde sokaktaki insanlar açısından büyük bir tehlike taşıyor
Bu projeyi uygulamak zor mu?
Yeterince kayıp vermedik mi
Belediyeler partizan usulü değil hizmet usulü çalışması gerekir
İstanbul İmamoğlu olduğu için çok şanslı İmamoğlu ‘nun yaptığı yenilikleri okuyunca kendimi farklı bir ülkede zannettim halkı için çalışan bir belediye
İstanbul için yaptığı yenilikler say say bitmez bu kadar da güzel bir duyarlılık olamaz

1 Dünyada aynı anda en çok metro yapan şehir oldu

2 Türkiye ‘nin en büyük halk ekmek fabrikası açıldı

3 kent lokantaları açıldı

4 Yüz binlerce ihtiyaç sahibi ailele çocuklarına ücretsiz halk süt

5 İbb öğrenci yurtları açıldı

 

6 Sel baskınlarına son verdiler Şanlıurfa büyük şehir belediyesi belediye başkanı Zeynel bey burasını iyi oku
👇

2019’dan itibaren 17 milyar 220 milyonu aşkın yatırımla; Üsküdar, Kadıköy, Kartal, Beyoğlu, Sarıyer, Beşiktaş, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Fatih dâhil 112 noktada artık kronikleşmiş su baskını sorununu çözdüler

7 İbb kreşleri

8 İBB Askıda Fatura ile yüz binlerce fatura ödendi

👇Depremden sonra depremzedelere evine gidemeyenlere elektrik, doğalgaz faturası gönderen iktidar burayı iyi okuyun

Askıda Fatura ile tüm dünyaya örnek olan bir dayanışma ağı gördüler Su ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyen ihtiyaç sahipleriyle hayırseverleri bir araya getirdiler Alan elin veren eli görmediği yardımlaşma anlayışımızla askıya bırakılan 525 binden fazla faturanın ödenmesine aracı oldular
9 Yere batan sarnıcını restore ederek hem müze hem sanat merkezi olarak kullanıyorlar

10  Kadın istihdamı önceliğimiz dediler

İBB tarihinde ilk defa kadın çalışanlar otobüs şoförü, vatman, zabıta, itfaiyeci, metro istasyonu amiri, otopark görevlisi ve cankurtaran; Şehir Hatları’nda denizci olarak görevlerinin başındalar.

11 Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Merkezi ÖZGEM’i açtık

ÖZGEM’de başta otizmli olmak üzere gelişimsel yetersizliği bulunan ya da risk grubundaki çocuklara ve ailelere eğitim, terapi ve destek hizmetleri sunuyorlar

12 ŞARJPARK istasyonlarını hizmete açtılar

İştirak şirketimiz İstanbul Enerji AŞ ile 2021 yılı itibarıyla elektrikli araç şarj sistemleri markası Şarjpark’ı hayata geçirdiler İstanbul’un 12 noktasında elektrikli araçlar için hizmet veriyor, doğa dostu elektrikli otomobil kullanımını destekliyoruz.

13 Yeni metrobüsler hizmette

İstanbul’un en önemli ulaşım hatlarından olan Metrobüs Hattı filomuzun otobüslerini yeniledik. Tüm olumsuzluklara rağmen Metrobüs Hattı filosuna, Belediyenin öz kaynakları ile 160 yeni otobüs satın aldık.

14 Üretici Pazarları kurduk

Çiftçilerimizin ürünlerini aracısız, komisyonsuz alıcıya ulaştırabilmesi için Tarihi Kadıköy Salı Pazarı’nda ve Beşiktaş Ulus’ta Üretici ve Kooperatif Pazarlarını kurduk.

15 İstanbul Yenileniyor

Adil ve hızlı bir kentsel dönüşüm için mahallelerde imar ve mülkiyet iletişim ofisleri kurduk. KİPTAŞ Tek Yapı Dönüştürme projesine başladık. 9389 birimden oluşan 13 projeyi tamamlayıp anahtar teslimini yaptık.

16 Yeni teknolojiler İBB’de

Türkiye’nin ilk veri laboratuvarını İstanbul’da açtık. 8 ilçede İBB Teknoloji Atölyeleri’ni ve İstanbul’u dijital oyun sektörünün merkez noktalarından biri yapmak amacıyla Oyun Geliştirme Merkezi’ni kurduk. Açık Veri Portalı ile kamu yönetimini şeffaflaştırıyor, araştırmalara destek oluyoruz.

17 Enstitü İstanbul İSMEK şimdi çok daha etkin

Enstitü İstanbul İSMEK; dil eğitimlerinden müzik eğitimlerine, gastronomiden finans ve muhasebeye, grafik tasarımdan mesleki eğitimlere kadar pek çok alanda yüz yüze ya da online olarak kaliteli eğitim veriyor.

18 İstanbul Vakfı yüz binlere destek oluyor

Eğitimden sosyal yardıma, İstanbul’a destek vermek isteyen herkese İstanbul Vakfı’nın kapılarını açtık. Vakıf, 35 binden fazla hayırseverin kurban bağışlarını 670 bin aileye ulaştırdı. İlham Veren Adımlar kitabının gelirleri ile 1000 öğrencinin eğitime destek verdi.

19 Deniz Taksi İstanbulluların hizmetinde

Kendimiz tasarladık, kendimiz ürettik. Yeniden işlerlik kazandırdığımız Haliç Tersanesi’nde kendi tasarımımız olan, ilk yerli üretim İstanbul deniz taksilerin üretimine başladık. 7/24 çalışan 50 deniz taksimiz, Deniz Taksi uygulamasıyla kolayca çağrılabiliyor.

20 Çocuklara eğitim desteği veriyoruz

İBB Sen Oku Diye desteğimiz son üç yılda ihtiyaç sahibi 250 bin çocuğumuza ulaştı. Toplamda 75 milyon liralık eğitim yardımı çocuklarımıza ayrıldı. İhtiyaç sahibi ailelerin bebeklerinin ilk 4 aylık ihtiyaçlarını Yenidoğan Destek Paketim ile sağladık.

21 İstanbul bir spor şehri oluyor

İstanbulluları konfor içinde spor yapacakları, 19 yeni ve sağlıklı, çağdaş tesislerle buluşturduk. Var olan İBB spor salonlarını yenileyip genişlettik. 24 ilçede 35 okulumuza modern spor salonları açtık.

22 Söz, yetki, karar İstanbullunun

“İstanbul Senin” üzerinden attığımız her adımı yarışmalar, anketler ve oylamalarla İstanbullulara soruyoruz. İstanbul’un katılımcı bütçesini birlikte hazırlıyor, projelerine birlikte karar veriyoruz.

23 Trafiğe özel çözümler üretiyoruz

Trafikte yoğunlaşan noktaların tespit ve analizlerini yaptık, bu noktalarda trafiği rahatlatacak lokal çözümler için projeler geliştirdik. 297 cadde ve kavşakta çalışmaları tamamladık, aynı anda 23 noktada çalışmalarımız sürüyor.

24 İstanbul Planlama Ajansı kapılarını açtı

2019’dan önce başkanlık lojmanları olarak kullanılan Florya’daki 13 villayı İstanbulluların kullanımına açtık. İstanbul’un bugünü ve yarınını konuşuyor, hayal ediyor, birlikte başarıyoruz. İstanbul Planlama Ajansı’nın kapıları geleceği hayal eden herkese açık.

25 Sahipsiz hayvanlara yardım elimizi uzattık

İstanbul’u tüm canlılarıyla seviyor, sahipsiz sokak hayvanlarına sahip çıkıyoruz. 2019’dan bu yana 640 bin sahipsiz hayvanımızın bakım ve tedavilerini yaptık. Minik dostlarımıza yeni yuvalarını bulmak için SemtPati uygulamasını geliştirdik. Vetbüs, şehrin her noktasına tedavi götürüyor.

26 İBB ücretsiz internet İstanbul’un her yerinde

İstanbul’un her yerinde vatandaşlarımıza aylık 60 GB ücretsiz, özgür ve güvenli internet sağlıyoruz. 10 bine çıkardığımız erişim noktasıyla vapurdan metroya, kütüphanelerden köylere kadar her yerde ücretsiz internet sağladık. İstanbul Senin mobil uygulamamız ile internet erişimini kolaylaştırdık.

27 Mahalle bakkallarına destek olduk

İBB Halk Bakkal projesi ile hem ekonomik zorluk yaşayan mahalle bakkallarımıza destek olduk hem de sosyal destek alan vatandaşlarımıza kolay alışveriş olanağı sağladık. İstanbulkart ile Halk Bakkallardan alışveriş yapabilirsiniz.

28 Üniversite Öğrencilerine Eğitim Desteği Verdik

2019’dan beri üniversite öğrencilerine burs veriyoruz. Genç Üniversiteli Desteği ile 190 bin öğrenciye geri ödemesiz burs verdik. Bu yıl da 75 bin üniversiteliye 4.500 TL burs veriyoruz. Zorlu ekonomik şartlarda eğitimine devam eden gençlerimize yurt ve diğer sosyal imkanlarla da destek oluyoruz.

29 İBB Halk Ekmek Artık Her Yerde

İstanbullunun kaliteli ve uygun fiyatlı ekmeğe erişebilmesi için 107 noktada yeni İBB Halk Ekmek büfeleri açarak büfe sayısını 657’e çıkardık. Yakın zamanda ürün çeşidi ve kapasitesini yükselttiğimiz online satış sayfamız ile Halk Ekmek ürünlerine artık herkes erişebiliyor.

30 Bölgesel İstihdam Ofisi ile İş Buluyoruz

Bölgesel İstihdam Ofislerimiz ile iş arayanları ve işverenleri buluşturduk. Bugüne dek İstihdam Ofislerimize kaydını yapan 100 bin kişi yeni işlerine kavuştu. 20 İstihdam Ofisimiz, Mobil İstihdam Ofislerimiz ve web sitemizi kullanarak kariyer danışmanlarımıza kolayca ulaşabilirsiniz.

31 Anne Kart ile Ulaşım Artık Ücretsiz

0-4 yaş arası çocuklu anneler Anne Kart ile toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıyor. İstanbul’da 500 bin anne artık toplu taşımada zorlanmıyor, sosyal hayattan soyutlanmıyor. Bugüne dek 102 milyondan fazla yolculuk imkanı sağlayan Anne Kart, İBB tarihinde bir ilk.

32 İstanbul’da Tarımı Canlandırdık

Atıl haldeki seramızı Fide Üretim Merkezi’ne dönüştürdük. Üreten İstanbul hedefiyle 15 ilçe ve 166 mahalledeki çiftçilerimize 24 milyondan fazla fide hibe ettik. Tonlarca besi yemi ve tohumu İstanbul’lu çiftçilerimize ulaştırdık. Halk Ekmek buğdayımızı da artık İstanbullu çiftçiden alıyoruz.

33 Çöpten elektrik üretiyoruz

Kurduğumuz yeni tesislerle, İstanbul’un çöpten elektrik üretimi kapasitesini artırdık. 2022 yılında 4’ünü yeni açtığımız toplam 6 tesisimizle, yaklaşık 2,5 milyon İstanbullunun 1 yıllık enerji ihtiyacını ürettik.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu