EYT maaşı ne kadar olacak?

Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek EYT düzenlemesinde emeklilerin maaşı ne kadar olacak? EYT düzenlemesi ile ilgili son gelişmeler...

EYT maaşı ne kadar olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden emekli maaşları görülebiliyor. SGK üzerinden 5 yıl sonra emekli olabilecek bir vatandaş bile mevcut prim gün sayısına göre sorgulamanın yapıldığı gün dahilinde alabileceği emekli maaşı hesaplanabiliyor. Çalışan vatandaşların her ay SGK primi yattıkça emekli maaşı belli bir oranda artış gösteriyor.

Sosyal Güvenlik Kurulu’nun “https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/” adresi üzerinden linkteki siteye girilerek istenilen bilgilerin doldurulması gerekiyor. Linkte istenen SSK Sicil Numarası’na ise e-Devlet üzerinden “Hizmet Dökümü” sekmesinden ulaşılabilir.

Formda istenen bilgilerin tamamlanarak girilmesinin ardından “Sorgula” butonuna tıklanınca sorguyu yapan kişinin tüm prim gün dökümü ekrana geliyor. Yukarıda yazan “sorgula” tuşuna basıldığında ise sorgulamayı yapan kişinin sorgulamayı yaptığı tarihte alacağı emekli maaşı ortaya çıkıyor.

2022 tarihi itibariyle hesaplanan Aylık ve Ek Ödeme miktarı toplanarak sorgulamayı yapan kişinin emekli maaşı ortaya çıkıyor. Aylık Bağlanma Oranı (ABO) yükseldikçe emekli maaşı da o kadar yükseliyor. Aylık Bağlanma Oranı her yıl 2 puan artıyor.

Basliksiz 6

Hesaplamada her ay SGK primi yattığında maaşta ve ek ödemede artış yaşanıyor. Bunun yanında her yıl Ocak ayı ve Temmuz ayında katsayı değişikliği nedeniyle hesaplanan emekli maaşlarında yüksek artışlar gerçekleşiyor. EYT’li ya da SGK primi yatıran herkes her ay sorgulama yaparak emekli maaşının her ay ve her 6 ayda bir ne kadar arttığını tespit edebiliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu