GenelGüncel

Çiftçilere 750 bin koyun dağıtılacak

Çiftçilere 750 bin koyun dağıtılacak

750 bin koyun

Projenin kentin gelişmesi için hayati öneme sahip olduğunu dile getirerek: ‘İlimiz çeşitli alanlarda büyük potansiyellere sahip. Bizim çalışma alanlarımızın başında tarım ve hayvancılık sektörü geliyor. Bu alanda temel iki hedefimiz var.

Bu hedeflerden birincisi mevcut hayvanlarımızın katma değerini yükseltmek, ikincisi hayvan sayısını arttırmak. Bizler bugün bu proje ile sayısal arttırımın peşindeyiz.’ dedi.

750 bin koyun desteğinin önemine vurgu yapan Vali Varol: ‘İlimizin tarım ve hayvancılık alanında bir uyanışa ve dirilişe ihtiyacı var.

Bu projeyi bu amaçla gerçekleştiriyor, bin yıldır tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yürüten hemşehrilerimize güvenerek 750 bin koyun dağıtımını hedefliyoruz.’ ifadelerini kullandı.
İmza töreninde konuşan Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi ise Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başarılı bir mücadele verdiğini ifade ederek tarım ve hayvancılık alanında Ağrı’ya yapılan yatırımlara değindi. Çelebi: “Tarımımız üreticimizin alın teri ile büyümeye devam ediyor. Tarımda yıllık büyüme hızımız yüzde 2,7 ile AB ülkelerinin çok daha ilerisinde.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi ülkemizde 2023 ve 2071 hedeflerine el ele ve omuz omuza birlikte ulaşacağız. Şimdiye kadar verdiğimiz desteklerle çiftçilerimizin yanında olduk olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
‘Tarım ve hayvancılığın önündeki en büyük engel tefecilik’

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’da yaptığı konuşmasında Ağrı’nın bir tarım ve hayvancılık kenti olduğuna dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Ağrıyı kalkındırmak, Doğunun ve Türkiye’nin yıldızı yapmak boynumuzun borcu olsun. Gerçekten önemli bir iş başardık. Beş yılda 750 bin ki biz bunu daha da ileri bir aşamaya getirmek için mutlaka mücadele edeceğiz. Ama bundan sonraki ayağı sayın Valimiz ve Vekilimizle de yaptığımız toplantılar neticesinde büyükbaş hayvanı da bu işin içine katarak sadece küçükbaş olarak değil büyükbaş hayvancılığı dahil ederek Ağrı’da bir çığır açmak istiyoruz. Büyük bir yatırıma dönüştürmek istiyoruz. Bundan 15 sene önce Ağrı’nın et kombinasında yüzlerce işçi çalışıyordu.

Türkiye’de kombine deyince ilk akla gelen üç dört kombineden birisi Ağrı Et Kombinasıydı. Ama maalesef biz bu işe sahip çıkamadık. Niye sahip çıkamadık biliyor musunuz? En belli başlı noktası üzülerek söylüyorum ki tefeciliktir. Tefecilikle Ağrı’ya hükmederek Ağrı’daki garibanların geçmesine sebep olmuşlardır. Hayvancılığın bitimine sebep olmuşlardır.

Tarlaların ekilmemesine sebep olmuşlardır. Ağrı’yı kurtarmak için Ağrı’yı tefecilerden temizlemek lazım. Bizim temel sıkıntımız buradadır. Önce bunu aşmamız lazım. bunu aşmazsak yarın bu koyunları dağıttığımızda bu koyunların yemi ve otu için gidip para faiz edecekler. Sonra burada bu verdiğimiz koyunlar belki başımıza bela olacak. Buradan herkese sesleniyorum gelin el ele verelim birlikte bu faizcilik olayını kendi aramızda kaldıralım.”

Urfa com

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı