GenelGüncelYurt

Beklentilerimizin Dışında Bir Durumla Karşı Karşıya Değiliz

Beklentilerimizin Dışında Bir Durumla Karşı Karşıya Değiliz

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, dün akşam saatlerinde bir basın toplantısı yaparak, son günlerde artış gösteren koronavirüs pozitif vakaları ve alınan tedbirler hakkında bilgiler verdi.

Valilik toplantı salonunda, Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş ve İl Jandarma Komutanı Albay Eyüp Sabri Kirişçi ile birlikte basının karşısına çıkan Vali Erin, koronavirüs pandemisi sürecinde, Şanlıurfa için beklentilerin dışında bir durumla karşı karşıya olmadıklarını söyledi.

Şanlıurfa’nın, geçmiş yıllarda yapılmış sağlık yatırımları sebebiyle gerek hastane kapasiteleri gerekse sağlık personeli anlamında endişe edilecek, yönetilemeyecek ve müdahale edilemeyecek bir konumda olmadığına dikkat çeken Vali Erin, böyle bir sıkıntı olsaydı söylemekten tereddüt etmeyeceklerini dile getirdi.

Alınan tedbir kararlarına polisiye tedbirler olmadan riayet edilmesinin önemine değinen Vali Erin, mücadelede yer alan bir tarafın da basın olduğunu, gelişmelerin doğru şekilde kamuoyuna aktarılmasının önemine işaret etti. İşin başından itibaren hiçbir yanlış bilgiyi basınla paylaşmayacaklarını, oluşabilecek darboğazları da samimiyetle basınla paylaşacaklarını ifade ettiklerini anımsatan Vali Erin, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına resmi makamlardan yapılan açıklamalar dışında duyumların, sağlık teşkilatı hakkındaki iddiaların, mutlaka resmi makamlardan teyit edilmesinin toplumun huzur ve refahı için önemli olduğunu ifade etti.

En fazla denetim Şanlıurfa’da

Şanlıurfa’nın Haziran ayı başlarına kadar koronavirüs pozitif vaka sayısı en az olan iller arasında geçtiğini, ancak yakın sosyal ilişkiler içinde olan bir şehirde Haziran ayı ile birlikte yükselişin yaşandığını kaydeden Vali Erin, bu yükselişi daha önce öngördüklerini söyledi.

Salgını önlemeye yönelik kontrol ve denetim tedbirlerinin en fazla yapıldığı iller arasında Şanlıurfa’nın olduğunu dile getiren Vali Erin, “Ceza yazmakta ne yazık ki ilk sıralardayız. Ama bunu yapmak da istemiyoruz. Tüm uyarılara rağmen kurallara riayet etmeyenlere yönelik idari ve adli işlemleri uygulamaktan da çekinmeyeceğiz. Salgına karşı tedbir kararlarının alındığı günden bu yana Emniyet ve Jandarma ekiplerimiz tarafından yazılan ceza miktarı 31 milyon TL’nin üzerine çıkmış bulunuyor. Bu cezaların 4 milyon 752 bin 640 TL’si maske takmama, 5 milyon 739 bin TL’si ise fiziki mesafe ihlali nedeniyle kesilmiş cezalar. Bunun yanında 100 kişiden oluşan, emniyet, jandarma, zabıta ve gıda kontrol personelinden oluşan denetim ekiplerimiz kontrollerini aralıksız sürdürüyor. Sadece 20-26 Temmuz tarihleri arasında 1230 vatandaşımıza 1 milyon 737 bin TL ceza kesilmiş bulunuyor.

Yoğun Bakımda 50 Hastamız Var

Koronavirüsün özellikle ileri yaşta ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için çok riskli bir hastalık olduğunu hatırlatan Vali Erin, salgının başladığı ilk günden bu yana Şanlıurfa’da hayatını kaybeden hasta sayısının 100 kadar olduğunu, halen 1987 bina ve 20 kırsal mahallede karantina tedbiri uygulandığı bilgisini verdi.

Salgınla mücadelede hastanelerin de durumunu değerlendiren Vali Erin, “Şanlıurfa, iki buçuk milyon nüfusu olan bir ilimiz. Salgından önce hastane acil servislerinde zaman zaman yaşanan yoğunluk, bu salgın döneminde de yaşanıyor. Ama bu yoğunluk, kesinlikle koronavirüs kaynaklı değil. Şu anda toplam vaka sayımızın yüzde 5 kadarı hastanede tedavi görmeye devam ediyor. Yoğun bakımda yatan 50 kadar hastamız var ve 10 kadar entübe hastamız bulunuyor.” dedi.
Sağlık sisteminin, salgınla mücadelede kontrol edilebilir bir pozisyonda bulunduğunu, aynı anda 500 kişiye yoğun bakımda sağlık hizmeti verme planlamalarının hazır olduğunu ve gerekirse bu sayıyı iki katına çıkarabilecek kapasiteye sahip olduklarını ifade eden Vali Erin, “Toplumdan saklayacak

Etiketler

Urfa com

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı