Asgari ücret belli oldu!

SON DAKİKA| Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret zammını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücreti 8 bin 500 lira olarak açıkladı. Böylelikle asgari ücrete yüzde 55 zam yapıldı.

Beştepe’de basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, “Asgari ücreti belirlerken geçmiş kayıpları telafi edecek hem de enflasyon öngörümüzü gözettik. Ara düzenlemeden de kaçınmayız. Net 2023 yılında 8 bin 500 lira olarak mutabık kaldık. Ocak ayına göre yüzde 84, temmuza göre yüzde 55 artış olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Çalışan ve işveren tarafı maalesef ortak bir rakamda uzlaşamadı. Hükümet tarafından bu durumu saygıyla karşıladık. Bize düşen görev ne işçinin hakkının yenmesine ne de işverene altından çıkacak bir yük yüklemektir. Gönlümüz çalışan temsilcilerinin de aramızda olmasını isterdik. Ancak taraflardan herhangi biri katılmadığı için, asgari ücreti ortada bırakamazdık. Nitekim geçmiş yıllarda da taraflar uzlaşamadığı için asgari ücretin hükümet tarafından neticelendirdiği durumlar vardır. Asgari ücret bizim dönemizde 30 kat artmıştır. Geçtiğimiz yıl asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yaparak net 4 bin 253 TL’ye yükselttik. Gelir ve damga vergisini de kaldırmıştık. Yıl içinde enflasyonda yaşanan yükseliş nedeniyle asgari ücreti 5 bin 500 TL’ye çıkarmaya yöneltmiştir. Böylece yıl içinde asgari ücrete yüzde 80 artış sağlanmıştır. Enflasyon oranını hızla düşüşüne şahit olacağız. Yıl ortasında yüzde 30, yıl sonunda ise yüzde 20’lere düşürmekte kararlıyız. Şayet beklenmedik bir tablo ile karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız.

Net asgari ücret 2023 yılında 8 bin 500 TL olarak mutabık kaldık. Bu asgari ücretin işverene yansıması olduğu gibi bize de yansıması var” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu