Araba Sahipleri Dikkat! Ödemezseniz Aracınızı Satmazsınız

Araba sahipleri dikkat! Ödemezseniz aracınızı satamazsınız! Ek MTV ile ilgili ayrıntılar açıklandı. Araç sahipleri ödeme yapmazsa satış yapamayacaklar… Ek MTV ödenmemiş taşıta muayene yapılmayacak.
Yeni Karar! 2. El Araba Fiyatları Sıfır Fiyatını Geçmeyecek
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, motorlu araçlara ek vergi ödemesi getirdi. Ek MTV’nin ayrıntılarının açıklandığı bildiride dikkat çeken bir ayrıya yer verildi.
 
Sadece 2023 yılında bir defaya mahsus olarak alınacak olan ek MTV2yi ödemeyenler araçlarının satışını gerçekleştiremeyecek. Satışlarda ek MTV’yi aracı satan kişinin ödemesine karar verildi.
 

Ek MTV 2023’e Mahsus ve 1 Defa Ödenecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ek Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasının esaslarını belirledi… Düzenlemenin yayımlandığı tarihte kayıt ve tescilli bulunan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler dahil tüm taşıtlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar, ek MTV kapsamında olacak… Ek MTV, araç sahiplerinin 2023 yılında ödeyecekleri vergi kadar olacak. Bu ilave vergi, 2023’e mahsus olacak ve bir defa alınacak.
 

Ek MTV Şartları Nelerdir?

Örnek 1: (A), adına kayıt ve tescilli otomobilini 15/5/2023 tarihinde (B)’ye devretmiştir. Bu durumda, 7456 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte adına kayıt ve tescilli taşıtı bulunan (B) ek MTV’nin mükellefi olacaktır.
 
 

Depremden Etkilenenler Ek MTV’den Muaf Olacak

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca Vergi Usul Kanunu kapsamında “mücbir sebep hali” ilan edilen yerlerde; deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli olan taşıtlar, deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtlar, depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar ile deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar ek MTV’den müstesna olacak…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu