Urfa Barosu’ndan Elektrik Faturası Açıklaması

Şanlıurfa barosunun da aralarında bulunduğu 76 baro, yaptıkları ortak açıklamayla elektrik tarifesinde yapılan düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu kaydetti.

Şanlıurfa barosunun da aralarında bulunduğu 76 baro, yaptıkları ortak açıklamayla elektrik tarifesinde yapılan düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu kaydetti.

Şanlıurfa Barosu’nun da aralarında bulunduğu 76 baro, yeni yılın ilk günlerinden itibaren esnaf ve vatandaşın şikayetçi olduğu kademeli elektrik tarifesiyle ilgili açıklama yaptı.

“Ucuz enerji kullanımı herkesin hakkıdır” başlıklı baroların ortak açıklamasında elektrik tarifesinde yapılan düzenlemenin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirtilerek, tüm hukuki yolların aranacağı kaydedildi.

Açıklamada, elektrik enerji satış tarifesinde 31 Aralık 2021’de yapılan değişiklik sonrasında tüketim bedellerine fahiş oranda zam geldiğini belirterek, “Elektrik tarifesinde yapılan düzenleme gerek Anayasa’nın 2., 10. ve 167. maddelerine gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14. maddesine açıkça aykırıdır” denildi.

“KADEMELİ TARİFE HAKKANİYET VE ADALET İLKELERİYLE BAĞDAŞMIYOR”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“EPDK tarafından yapılmış olan tablolardaki hesaplamalar hiçbir bilimsel veri ve analiz içermeksizin hazırlanmış olup bu hesaplama tablolarına dayanılarak kademeli elektrik tarifelerinin düzenlemesi hakkaniyet ve adalet ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.”

“FAHİŞ FİYATLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Enerjinin ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir olmasının temel bir insan hakkı olduğu dile getirilen açıklamada “Biz aşağıda imzası bulunan barolar olarak elektrik enerjisine yapılan fahiş orandaki bu zam miktarının karşısında yer aldığımızı, zammın vatandaşlarımız için daha hakkaniyetli bir seviyeye indirilmesinin takipçisi olacağımızı ve bu süreçte tüm hukuki yollara başvuracağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.

 

BİHA

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu