Şanlıurfa İşçi Ölümlerinde 5’inci Sırada

Şanlıurfa’da 2022 yılının ilk üç ayında meydana gelen iş cinayetlerinde 11 işçi yaşamı yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre, 2022 yılının ilk 3 ayında 347 işçi iş cinayetlerine kurban gitti. Ölümler en çok inşaat, yol, taşımacılık, tarım, orman, ticaret, büro, eğitim, sinema, metal, sağlık, sosyal hizmetler, belediye, genel işler işkolunda meydana geldi. En fazla ölüm nedenleri ise trafik, servis kazası, ezilme, göçük, yüksekten düşme, kalp krizi, beyin kanaması ve salgın olarak sıralandı.

 

2022 yılının ilk üç ayında iş cinayetlerinin cinsiyetlere göre dağılımında 25 kadın işçi, 322 erkek işçi hayatını kaybetti. Söz konusu dönemde hayatını kaybeden işçilerin yarısından fazlası 28-50 yaş aralığında yer aldı.

 

Verilere göre, yılın ilk üç ayında 18 mülteci/göçmen işçi hayatını kaybetti. Bu işçilerin 8’i Suriyeli.

 

2022 yılının ilk üç ayında en fazla ölüm İstanbul’da yaşandı. İstanbul’da 60 işçi iş cinayetleri sebebiyle yaşamını yitirdi. İstanbul’u sırasıyla 23 işçi ölümüyle Kocaeli, 17 işçi ölümüyle İzmir, 13 işçi ölümüyle Bursa izledi.

 

EN FAZLA İŞÇİ ÖLÜMÜNÜN YAŞANDIĞI 5. İL URFA

 

Şanlıurfa’da yılın ilk üç ayında hayatını kaybeden işçi sayısı 11. Bu rakamla Urfa, en fazla işçi ölümünün yaşandığı 5. il durumunda.

 

URFA’DA İLK İŞ GÜNÜNDE ÖLEN SEDAT ASLAN UNUTULMADI

 

İSİG’in raporunda, Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde ilk iş gününde hayatını kaybeden inşaat işçisi Sedat Aslan’a da yer verildi.

 

Raporda, “Sendikalaştığı için Uğur Tekstil’de işten atılan, sendikal tazminat davasından vazgeçmeyerek onurlu bir yolu seçen, patron tarafından diğer fabrikalara ismi verildiği ‘fişlendiği’ için iş bulamayan ve bu yüzden Şanlıurfa’da fabrika inşaatında çalışmak zorunda kalan ve ilk işgününde çatıdan düşerek hayatını kaybeden, BirTek-Sen üyesi, 29 yaşındaki tekstil işçisi Sedat Aslan” ifadesi kullanıldı.

 

 

BİHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu