Zincir Marketlere Yeni Uygulama! Bakanlık Kontrol Edecek

Zincir marketlerin ürünleri artık Ticaret Bakanlığı2nın yapmış olduğu sisteme aktarılacak. Böylece bakanlık fiyat kontrolü yapabilecek.

market
Zincir marketlerin ürünleri artık Ticaret Bakanlığı2nın yapmış olduğu sisteme aktarılacak. Böylece bakanlık fiyat kontrolü yapabilecek.
 
Zincir mağazalara yönelik tartışmaların sürdüğü bir dönemde Ticaret Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir adım geldi. Zincir mağazalara “Veri paylaşımı” zorunluluğu getirildi. Yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.
 
Rekabet Kurulu’nun soruşturma başlattığı ‘zincir market’lere ilişkin Ticaret Bakanlığı da somut adım attı.  Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.
 
Buna göre, 200’den fazla şubesi olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği sisteme aktaracak. Bu veriler kurum, kuruluş ve kamuoyu ile paylaşılacak.
 
Düzenlemeyle, zincir mağazalarda satılan ürünlere yönelik fiyat denetimi gerçekleştirilecek. ‘Veri paylaşım’ kuralı ile birlikte tüketicilerin fiyat karşılaştırması yapabilmesinin önü açılacak. Kamunun aydınlatılması görevinin yanı sıra perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılması da sağlanacak.
 
BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu