Yumurta Fiyatları KDV’den Sonra 43 Liraya Düştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 7’lik KDV indirimi açıklamasının ardından 30’lu yumurta fiyatı 34 liradan 43 liraya düştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KDV indirimi ardından fiyatların düşmesi gerekirken daha da yükselmesi tepkilere neden oldu.

KDV Düştü! Fiyatlar Aynı

Erdoğan, gıda fiyatlarına uygulanan yüzde 8’lik KDV’nin yüzde 7’lik indirimle beraber yüzde 1’e düşürüldüğünü açıkladı. Peynir, yumurta, sebze-meyve, bakliyat gibi gıdaların yer aldığı listede yüzde 8 olarak alınan KDV’nin yüzde 1’ düşürülmesi gerekiyordu. KDV indiriminin ardından gıda fiyatlarının da büyük oranda düşmesi beklenirken indirim yapması gereken marketler fiyatları daha da arttırmaya başladı.

Özellikle son dönemlerde yumurta fiyatlarının sistematik bir şekilde yükselmesine tepki gösteren vatandaşlar KDV indirimin ardından 30’lu yumurta fiyatlarının da düşmesini bekledi.

Yumurtanın Fiyatı 34 TL’den 42 Liraya Düştü

Zincir marketler indirim yapmak yerine bindirim yaptı. Vatandaşlar, KDV indirimin ardından yükselen fiyatlarla ilgili;

“Yüzde 7’lik KDV indiriminin ardından 30’luk yumurtanın fiyatı 37 TL’den 42 TL’ye düştü!” ironisini yaptı.

Dün de sosyal medyaya yansıyan ve zincir  markete ait bir alışveriş fişinde MİS markalı süzme beyaz peynir fiyatları tartışıldı. Alışveriş fişinde 7 şubat 2022 tarihinde alına MİS süzme beyaz peynir %8’lik KDV fiyatı ile 18,50 liraya alan vatandaş, KDV’nin 1’e düşürülmesinin ardından yine aynı fiyatla (18,50 TL) aldığını gözler önüne serdi.

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu